Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 02-11-2018 12:33

MZ: położna poprowadzi ciążę, lekarz skonsultuje

Resort zdrowia przypomina, że tam, gdzie ciężarne mają ograniczony dostęp do ginekologa, ciążą fizjologiczną mogą prowadzić położne. Przyszła mama  musi być jednak co najmniej trzy razy skonsultowana przez ginekologa-położnika - wskazuje Rzeczpospolita.

Fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia informuje, że położna jest odpowiedzialna również za edukację przedporodową. Może także prowadzić badania profilaktyczne w kierunku wykrywania raka szyjki macicy, czyli pobierać cytologię.

To odpowiedź MZ na interpelację poselską w sprawie placówek ginekologicznych na wsiach. Interpelacja posła Adama Korola (PO) jest jedną z kilku złożonych w tej sprawie po publikacji raportu NIK o opiece ginekologicznej, z którego wynika, że nie ma chętnych do pracy na prowincji.

NIK alarmował, że np. na jednego lekarza na Podlasiu czy Lubelszczyźnie przypada blisko 27 tys. pacjentek. W skrajnych przypadkach kobieta do poradni musi jechać nawet 50 km. W 63 proc. skontrolowanych lecznic ginekolog-położnik przyjmował na NFZ tylko 10–13 godz. tygodniowo.

Na Podlasiu, będącym województwem z najmniejszą liczbą poradni ginekologiczno-położniczych w gminach wiejskich, żaden podmiot leczniczy nie podpisał do końca 2017 r. umowy z NFZ na opiekę położnej nad kobietą ciężarną.

Więcej: www.rp.pl