• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

MZ: pacjentka, która poroniła, nie powinna przebywać w sali z tymi, które urodziły

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2015 11:23

Kobieta, która straciła dziecko, nie powinna przebywać w sali razem z innymi ciężarnymi lub kobietami, które urodziły zdrowe dzieci - to jeden z zapisów standardów opieki okołoporodowej w sytuacji niepowodzeń położniczych, które zaakceptował minister zdrowia.

MZ: pacjentka, która poroniła, nie powinna przebywać w sali z tymi, które urodziły
Kobieta, która straciła dziecko, nie powinna przebywać w sali razem z innymi ciężarnymi lub kobietami, które urodziły zdrowe dzieci Fot. Archiwum RZ

Jak wskazano w uzasadnieniu nowej regulacji, ciąża - mimo, iż jest stanem naturalnym - może wiązać się z wystąpieniem powikłań zagrażających życiu i zdrowiu, zarówno matki, jak i dziecka. Standardy opieki nad ciężarną w przypadku występowania powikłań określają sposoby postępowania w najczęstszych patologiach ciąży i głównych przyczynach umieralności i zachorowalności okołoporodowej zarówno matek, płodów, jak i noworodków.

Standardy uwzględniają także tzw. niepowodzenia położnicze, czyli sytuacje, gdy dochodzi do poronienia, urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia lub obarczonego letalnymi schorzeniami. Są to także sytuacje, gdy kobieta spodziewa się urodzenia chorego dziecka.

Autorzy standardów wskazują, że w sytuacji utraty dziecka szczególnie ważne jest poszanowanie praw pacjentki przez personel medyczny, w szczególności poszanowania prawa do uzyskania informacji o warunkach rejestracji martwego urodzenia w urzędzie stanu cywilnego.

W standardach zapisano także, że po przekazaniu kobiecie informacji o śmierci lub ciężkiej chorobie dziecka lekarz powinien dać jej czas na możliwość oswojenia się z tą sytuacją, zanim wyjaśni jej szczegółowo przyczyny tego niepowodzenia i zanim podejmą decyzję o dalszym postępowaniu. Na życzenie pacjentki należy jej też umożliwić wsparcie psychologiczne i wsparcie bliskich.

Zaznaczono ponadto, że kobieta, która straciła dziecko, nie powinna przebywać w sali razem z innymi ciężarnymi lub kobietami, które urodziły zdrowe dzieci. Należy też zadbać o to, aby pacjentka nie miała z nimi kontaktu podczas pobytu na oddziale. Z kolei personel powinien ją traktować z szacunkiem, a badania i zabiegi powinny być wykonywane w intymnej atmosferze.

Wśród najczęstszych przyczyn powikłań w ciąży w standardach wymieniono: nadciśnienie tętnicze, przedwczesny poród, ciążę bliźniaczą, niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu oraz krwotok porodowy.

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych patologii w ciąży i głównych przyczyn umieralności i zachorowalności matek, płodów i noworodków. Występuje ono u co dziesiątej ciężarnej.

Autorzy standardów zwrócili uwagę, że badania wskazują, że dopochwowe podawanie progesteronu u kobiet ze skróconą szyjką macicy może o ok. 40 proc. zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu i powikłań u noworodków. Podkreślono też, że w sytuacji, gdy przedwczesny poród jest nieunikniony, istotne jest jak najlepsze przygotowanie płodu do życia poza łonem matki oraz odpowiednia opieka neonatologiczna.

W ostatnich latach w Polsce odnotowano wzrost liczby ciąż bliźniaczych i w 2013 r. stanowiły one już 2,6 proc. porodów. Wiąże się to jednak ze zwiększonym ryzykiem ze względu na częstsze niż w ciąży pojedynczej występowanie powikłań, m.in. stanu przedrzucawkowego i wcześniejszych porodów.

Kolejną opisywaną w standardach przyczyną uszkodzeń wielonarządowych, w tym ośrodkowego układu nerwowego, jest niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu.

Główną przyczyną umieralności i zachorowalności rodzących kobiet jest krwotok porodowy, który występuje w ok. 6 proc. porodów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum