XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

MZ o nowych standardach okołoporodowych

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2018 11:23

Nowe przepisy regulujące procedury postępowania z ciężarnymi kładą nacisk na fizjologię ciąży i obniżenie medykalizacji porodu. To dobra wiadomość dla kobiet - oceniła w środę (4 kwietnia) podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

O nowych standardach okołoporodowych mówiono w środę w MZ podczas spotkania z dziennikarzami Fot. PTWP

Dodała, że szczególną opieką mają zostać objęte pacjentki z ciążą trudną oraz te, u których doszło np. do poronienia, urodzenia martwego lub ciężko chorego dziecka.

Jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, nowe przepisy są zbiorem praw należnych ciężarnym i dotyczą jedynie organizacji opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu. Nie określają natomiast standardów postępowania medycznego.

- Chodzi o to, aby kobieta wiedziała, co jej przysługuje i co ją czeka w trakcie porodu oraz później - wskazywał szef resortu zdrowia.

Główny akcent w nowych przepisach położono na prawie do znieczulenia, zapewnieniu intymności  przy porodzie, wsparcia psychologicznego, promocji laktacji.

- W tym zakresie ważne jest też podkreślenie prawa do obecności przy porodzie partnerów rodzących - mówił minister.

Ważnym punktem nowych zasad będzie zapewnienie kobietom leczenia przeciwbólowego w trakcie porodu oraz wprowadzenie rozwiązań zmniejszających nadmierną medykalizację porodu. Dążeniem resortu w tym zakresie jest obniżenie odsetka wykonywanych w Polsce cięć cesarskich. 

Nowością jest m.in. likwidacja przymusowej hospitalizacji po ukończeniu 41 tyg. ciąży. Jak wyjaśnia wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, przymus ten stwarzał dodatkowy stres dla kobiet.

- Uznaliśmy, że ten obowiązek zostanie zniesiony, a decyzje jak powinna wyglądać opieka nad taką ciężarną będzie w gestii jej lekarza prowadzącego. Kolejnym nowym elementem jaki wprowadzono jest też ocena wystąpienia czynników ryzyka depresji - wskazywała Szczurek-Żelazko.

Ważnym zapisem jest też wprowadzenie przepisów promujących naturalne karmienie. Jak podkreślała wiceminister, obecnie wiele kobiet ma z tym problem i podjęcie działań promocyjnych w tym kierunku jest niezbędne.

W przypadku stwierdzenia nieskutecznego karmienia piersią, personel szpitala będzie zobowiązany zdiagnozować problem i wdrożyć postępowanie zgodne z aktualną wiedzą na temat laktacji, w celu umożliwienia skutecznego nakarmienia noworodka mlekiem z piersi matki.

Dotychczasowe standardy będą obowiązywały do końca 2018 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum