MZ: noworodki i niemowlęta nie powinny być karmione sztucznym pokarmem

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2014 13:09

Część matek małych dzieci rezygnuje z karmienia piersią z powodów pozamedycznych. Tymczasem noworodki i niemowlęta nie powinny być karmione sztucznym pokarmem, jeśli nie jest to absolutnie konieczne - przypomina MZ w związku z Tygodniem Promocji Karmienia Piersią.

W informacji opublikowanej we wtorek (27 maja) na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy, że karmienie piersią odgrywa również ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej, zapewniając dziecku ochronę immunologiczną. Zmniejsza ryzyko atopowego zapalenia skóry i zachorowania na astmę. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na cukrzycę i mają większe szanse na zachowanie prawidłowej wagi ciała, także w późniejszych latach.

Żaden preparat zastępczy nie ma tak dobrego wpływu na rozwój dziecka, jak pokarm kobiecy, który jest najlepiej dopasowany do specyficznych potrzeb dziecka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Później dieta dziecka powinna być stopniowo rozszerzana, ale pokarm matki nadal powinien stanowić jej ważny składnik.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum