PAP/Rynek Zdrowia | 18-12-2018 16:11

MZ: bezpłatne leki kobietom w ciąży będzie mógł przepisać ginekolog i lekarz POZ

Bezpłatne leki kobietom w ciąży będzie mógł przepisać ginekolog oraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - poinformowała we wtorek (18 grudnia) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Trwają prace nad projektem programu "Ciąża plus". W 2019 r. jego realizacja ma kosztować ok. 20 mln zł.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Projekt założeń do nowelizacji dotyczącej programu "Ciąża plus" pozytywnie zaopiniował Komitet Społeczny Rady Ministrów i trafił do procedowania w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała we wtorek, że bezpłatne leki kobietom w ciąży będzie mógł przepisać lekarz ginekolog położnik i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Receptę na te leki lekarz będzie oznaczał literą "C".

Wykaz leków, jakie powinny znaleźć się na liście "C", zarekomendują ministrowi zdrowia konsultanci krajowi i towarzystwa naukowe. Mają to być leki niezbędne dla zachowania zdrowia i życia matki oraz dziecka.

Według wstępnych szacunków w przyszłym roku na realizację tego programu ma być przeznaczone 20 mln zł, a w kolejnych latach te wydatki mają wzrastać.

Szczurek-Żelazko podkreśliła, że program jest elementem polityki prorodzinnej rządu. - Bywają sytuacje, kiedy kobieta dla dobra dziecka i dla własnego zdrowia, jest zmuszona przyjmować pewne leki, a ich koszty w znacznym stopniu obciążają budżet rodziny - powiedziała.

Wicepremier Beata Szydło w kwietniu podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy zapowiedziała, że kierowany przez nią Komitet Społeczny Rady Ministrów przygotuje projekty rozwiązań dla matek, m.in. program darmowych leków dla kobiet w ciąży. Minister zdrowia Łukasz Szumowski informował wówczas, że resort przeanalizuje, jakie będą koszty wprowadzenia bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży i zapowiadał, że nie będzie to dotyczyło suplementów diety.

Olga Zakolska (PAP)