Lubelskie: w regionie oficjalnie nie przeprowadza się aborcji?

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2014 08:37

Od 2010 r. żaden lubelski szpital wojewódzki nie przeprowadził legalnej aborcji. W opinii Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny odmawiając zabiegu ciężarnym, które mają do niego prawo lekarze doprowadzają kobiety do działań , które są u nas nielegalne.

O liczbę legalnych aborcji przeprowadzonych w latach 2010-2014 w sześciu szpitalach podległych marszałkowi województwa zapytał radny sejmiku Artur Soboń (PiS). Z odpowiedzi na interpelację podpisanej przez Tomasza Pękalskiego, członka Zarządu Województwa odpowiedzialnego za służbę zdrowia wynika, że w tym czasie nie wykonano żadnego takiego zabiegu.

W opinii Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny takie statystyki to wynik odmawiania wykonania legalnej aborcji. W opinii Krystyny Kacpury, dyrektor Federacji niemożliwe jest, żeby w ciągu czterech lat w żadnej placówce nie trafiła się pacjentka, która kwalifikowała się do przeprowadzenia takiego zabiegu.

Zdaniem Kacpury, wiele aborcji, które na mocy Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku mogły być wykonane legalnie, zostało przeprowadzonych w sposób nielegalny. W internecie bez problemu można znaleźć ogłoszenia ginekologów oferujących pomoc w takich przypadkach. 

Wiele kobiet jeździ też na Słowację, gdzie kliniki aborcyjne działają legalnie. W niektórych z nich Polki stanowią nawet 80 proc. pacjentek. W rządowym sprawozdaniu z realizacji wspomnianej ustawy czytamy, że w tylko w 2012 roku w całym kraju wykonano 757 legalnych aborcji.

Więcej:  www.dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum