• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Lubelskie: co się zmieni od nowego roku na porodówkach?

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2018 10:33

Nowy rok przyniesie nowelizację przepisów dotyczących opieki okołoporodowej w Polsce. Nowe standardy kładą nacisk na poród siłami natury. W niektórych lubelskich szpitalach nawet co drugi poród odbywa się przez cesarskie cięcie (w całej Polsce średnio co trzeci). Teraz placówki będą musiały próbować to zmienić.

Lubelskie: co się zmieni od nowego roku na porodówkach?
Fot. archiwum

Dr hab. n. med. Marek Gogacz, lubelski  konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa wyjaśnia, że dziś tak wygląda sytuacja głównie w szpitalach klinicznych, do których trafiają trudne przypadki ciąż, gdzie ryzyko powikłań jest bardzo duże.

W jego opinii tak duża liczba cesarek w regionie może wynikać  z tego, że 35 proc. porodów, w trakcie których podawane jest znieczulenie, kończy się cięciem. 

Zgodnie z przepisami rodząca ma prawo do znieczulenia podczas porodu, ale w praktyce standardy  nie gwarantują dostępu do niego. W efekcie zdarza się, że ciężarne wymuszają na lekarzach cesarskie cięcie by w ten sposób uniknąć bólu związanego z naturalnym porodem.

Nowe standardy wprowadzają także badania przesiewowe u ciężarnej dotyczącego wystąpienia ryzyka depresji w ciąży i depresji poporodowej. Chodzi o tzw. test Becka.

Zgodnie z nowymi standardami, personel medyczny ma obowiązek omówić z ciężarną plan jej porodu. Kobieta ma także mieć możliwość odbycia konsultacji anestezjologicznej przed porodem.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum