Łódzkie: rusza kontrola oddziałów ginekologiczno-położniczych

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2014 11:03

Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz neonatologii w Łódzkiem przedstawili harmonogram wizyt kontrolnych w 26 oddziałach położniczo-ginekologicznych w województwie.

Jak informuje Dziennik Łódzki, wcześniej konsultanci rozesłali do wszystkich ordynatorów oddziałów ginekologiczno-położniczych w województwie specjalne ankiety, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Po selekcji dokumentów okaże się, ile porodów kwalifikuje się do gruntownej kontroli i które porodówki zostaną szczegółowo skontrolowane. Z danych za 2012 rok wynika, że najwyższy współczynnik zgonów niemowląt występuje w powiecie łęczyckim i wieruszowskim. Najmniej niemowląt w przeliczeniu na tysiąc urodzeń żywych zmarło w powiecie kutnowskim, rawskim oraz w Skierniewicach.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, informuje, że w całej Polsce rozpoczął się właśnie I etap kontroli oddziałów położniczo-ginekologicznych. Jej celem jest ocena przyczyn zgonów okołoporodowych, czyli zgonów przedporodowych (tj. w okresie trwania ciąży), śródporodowych (w czasie porodu) oraz poporodowych (tj. zgonów w ciągu pierwszych 6. dni życia noworodka).

- Tak skonstruowana kontrola pozwoli ocenić sposób funkcjonowania oddziałów ginekologiczno-położniczych, ponieważ współczynnik umieralności okołoporodowej jest najczulszym miernikiem jakości świadczonych usług w dziedzinie położnictwa - mówi prof. Radowicki.

Zaznacza, że dane dotyczące umieralności okołoporodowej w każdym oddziale położniczym w Polsce są znane. Znalezienie odpowiedzi w jaki sposób dochodzi do zgonów, pozwoli natomiast stwierdzić jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i dokonać odpowiednich korekt, aby umieralność okołoporodowa była jak najniższa.

- Będziemy analizować wszystkie historie chorób zgonów okołoporodowych oraz oceniać organizację oddziałów położniczych i bloków porodowych, realizację schematów diagnostycznych, zasad przestrzegania obowiązujących w położnictwie rekomendacji, aby wyeliminować przyczyny, które mogły doprowadzić do zgonu okołoporodowego - wyjaśnia profesor.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum