• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łódzkie: miała 1,3 promila alkoholu w organizmie - urodziła bliźniaki

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 08 października 2017 13:23

40-letnia kobieta, w której organizmie stwierdzono ponad 1,3 promila alkoholu, urodziła bliźniaki. Teraz może odpowiedzieć za narażenie dzieci na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia - poinformowała w niedzielę PAP policja.

Łódzkie: miała 1,3 promila alkoholu w organizmie - urodziła bliźniaki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do zdarzenia doszło w Tomaszowie Mazowieckim z soboty na niedzielę (z 7 na 8 października).

Do miejscowego szpitala - w trakcie porodu - przyjęta została 40-latka. Okazało się, że kobieta wcześniej spożyła znaczną ilość alkoholu, co - zdaniem lekarzy - bardzo utrudniało prawidłowy przebieg narodzin. Ostatecznie zdecydowano o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Jak informuje policja, bliźnięta są wcześniakimi. W ocenie personelu medycznego, ich stan jest stabilny. Badania krwi wykazały w organizmie matki ponad 2,7 promila alkoholu.

Policja, która wyjaśnia sprawę, czeka m.in. na wyniki badania krwi dzieci. 40-latce może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nie wiadomo jak stan matki wpłynie na przyszłe życie dziecka. Jak podkreślają specjaliści dla płodu szkodliwa jest każda ilość alkoholu wypijana przez kobiety w ciąży, ale zagrożenie dramatycznie rośnie, gdy matka wprowadza się w stan nietrzeźwości.

Dzieci matek pijących zagrożone są FAS - alkoholowym zespołem płodowym (ang. fetal alcohol syndrome). To zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol powoduje m.in. powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy.

We wrześniu Rzecznika Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do prezydenta, by ten rozważył podjęcie inicjatywy ustawodawczej na rzecz ochrony dzieci nieurodzonych przed konsekwencjami picia przez kobiety w ciąży alkoholu, zażywania narkotyków i innych substancji powodujących trwałe uszkodzenie płodu.

Na podstawie zaproponowanej procedury, kobieta będąca w ciąży, działająca na szkodę swojego dziecka poprzez spożywanie alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych mogłaby zostać skierowana przez sąd na leczenie szpitalne we wskazanym zakładzie leczniczym.

- Tysiące dzieci zanim się narodzą otrzymują dożylnie alkohol. Tak trzeba wprost o tym mówić. To jest dramatyczna sytuacja, która doprowadza w niektórych przypadkach np. do znacznego uszkodzenia centralnego układu nerwowego u dzieci - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, pytany podczas konferencji prasowej we wrześniu o problem FAS.

- Mówienie o tym jest niezwykle ważne, bo ciągle jeszcze pokutują idiotyczne mity, że jest pewna ilość alkoholu którą kobieta w ciąży może pić, która nie szkodzi dziecku - wskazał minister. Jak podkreślił, takiej ilości nie ma.

- Każda kobieta w ciąży, która sięga nawet po najmniejszą ilość alkoholu, powinna wiedzieć że poważnie szkodzi swojemu dziecka - dodał minister.

Wskazał, że koncepcja zarysowana przez RPD nie była konsultowana z Ministerstwem Zdrowia. - Tak na gorąco, myślę, że pomysł ograniczeń, penalizacji, przymusowego umieszczania w szpitalu czy innym miejscu - ze względów konstytucyjnych, wolności człowieka, a także praktycznych - byłby trudny do zrealizowania - powiedział Radziwiłł.

Komitet "Ratujmy Kobiety 2017" domagał się od Rzecznika Praw Dziecka wycofania się z projektu dot. ochrony przed FAS, ponieważ stanowi on próbę ograniczenia wolności osobistej kobiet.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum