• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łódzkie: czy program in vitro ostanie się pod rządami PiS w województwie?

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2019 19:50

Marcin Bugajski, radny Koalicji Obywatelskiej zwrócił się do marszałka Grzegorza Schreibera (PiS) z pytaniem, czy faktycznie PiS chce wycofać z finansowania zabiegów in vitro w 2019 r.

Łódzkie: czy program in vitro ostanie się pod rządami PiS w województwie?
200 tys. zł starczyło na dofinansowanie zabiegów dla 39 par po 5,1 tys. zł. Efekt to czternaście ciąż. Ft. Shutterstock

Jak podaje Dziennik Łódzki, jesienią projekt budżetu województwa na 2019 r. przygotował koalicyjny zarząd PO-PSL. Na program in vitro zapisano w nim 2 mln zł. To dziesięciokrotnie więcej, niż w pilotażowym programie in vitro dla par z województwa ogłoszonym w czerwcu 2018 r., które Łódzkie wprowadziło jako pierwsze z województw.

200 tys. zł starczyło na dofinansowanie zabiegów dla 39 par po 5,1 tys. zł. Efekt to czternaście ciąż. Program uznano za sukces, stąd w projekcie budżetu na 2019 r koalicjanci zapisali już 2 mln zł. Tyle, że to PiS wygrało wybory.

Z odpowiedzi wysłanej radnemu Bugajskiemu przez wicemarszałka Zbigniewa Ziembę wynika, iż ''ostateczny plan wydatków (...) w 2019 r. będzie wiadomy po zatwierdzeniu uchwały budżetowej przez organ stanowiący jednostki samorządu'', czyli sejmik. Sesja budżetowa odbędzie się 29 stycznia.

- Projekt budżetu jest, można zatem spodziewać się autopoprawki zgłoszonej przez klub PiS, który zaproponuje przesunięcie 2 mln zł z programu in vitro na inny cel - komentuje Bugajski.

Więcej: dzienniklodzki.pl


 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum