• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łódź: powstanie całodobowy gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2020 18:08

Otwarcie w Łodzi czynnego przez całą dobę gabinetu ginekologicznego, gdzie będą pracować lekarze niestosujący klauzuli sumienia, zapowiedzieli w czwartek (29 października) łódzcy radni z Koalicji Obywatelskiej. Stworzenia tej placówki od dawna domagały się łódzkie organizacje pozarządowe.

Łódź: powstanie całodobowy gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Z inicjatywy łódzkich środowisk walczących o prawa kobiet postanowiliśmy stworzyć w naszym mieście gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia. Do gabinetu może przyjść każdy. Będą w nim pracowali lekarze, a nie księża. Usłyszy się ocenę medyczną danego przypadku, a nie ocenę moralną. Znajdzie się w nim bardzo dobry sprzęt - poinformował w czwartek wiceprzewodniczący rady miejskiej Bartosz Domaszewicz (KO).

Zapowiedział, że do placówki będą mogły udać się kobiety potrzebujące recepty na tzw. antykoncepcję awaryjną lub skierowania na badania prenatalne.

Program Profilaktyki Medycznej, który umożliwi przesunięcie pieniędzy na zrealizowanie tego zadania ma być przedstawiony na sesji rady miejskiej 18 listopada. KO ma w niej większość.

Według zapowiedzi radnych gabinet powstanie w trzy miesiące w Miejskim Centrum Medycznym Śródmieście. Radna Monika Malinowska-Olszowy (KO) zaznaczyła, że do ginekologa będzie można się zapisać telefonicznie lub internetowo przez całą dobę.

- Na wizytę panie nie będą musiały czekać dłużej niż kilka godzin. Profesjonalne urządzenia medyczne umożliwią szybkie wykrycie nieprawidłowości lub zaburzeń. Sprzęt kosztuje około 300 tys. zł, a utrzymanie gabinetu - 600 tys. zł rocznie - podkreśliła.

Na najbliższej sesji radni będą rozmawiać również o kontynuacji samorządowego programu dofinansowania leczenia niepłodności. Od lipca 2016 r. na dofinansowanie zabiegów in vitro dla łódzkich par przeznaczono z miejskiej kasy 3,4 mln zł. Dzięki programowi urodziło się 200 dzieci.

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum