• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łódź: powstał regionalny bank mleka kobiecego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2019 14:33

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstał regionalny bank mleka kobiecego. Będzie zapewniać pokarm wcześniakom i dzieciom z wadami rozwojowymi ze szpitali w Łódzkiem. Placówka ma też prowadzić działalność badawczą.

Łódź: powstał regionalny bank mleka kobiecego
wchodzi obowiązek przekazania informacji do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ o numerze PESEL uczestnika każdego badania klinicznego. Fot. Shutterstock

- Banki mleka kobiecego funkcjonują w Polsce w wielu ośrodkach i od dawna intensywnie dążyliśmy, aby otworzyć taką placówkę u nas - dla kobiet, które z różnych przyczyn mają problemy z karmieniem dzieci własnym pokarmem. Inwestycja ta pozwoli nam lepiej opiekować się naszymi najtrudniejszymi pacjentami - wcześniakami - podkreślił dyrektor ICZMP Maciej Banach.

Regionalny bank mleka kobiecego został oficjalnie otwarty w czwartek (11 kwietnia), jednak ma już za sobą pierwsze trzy miesiące funkcjonowania. Dawczynie pokarmu przekazują mleko bezpłatnie - to pacjentki szpitala, które niedawno zostały matkami.

- Mleko dawczyń musi być odpowiednio przebadane i przygotowane - mamy do tego dość kosztowną aparaturę. Mleko ludzkie jest dobrodziejstwem dla dzieci donoszonych, ale dla tych najmniejszych wcześniaków, które mają liczne problemy zdrowotne ze strony układu oddechowego, krążenia, ośrodkowego układu nerwowego czy przewodu pokarmowego jest szczególnie cenne; dla nich mleka modyfikowane są niewystarczające - zaznaczyła konsultant wojewódzki ds. neonatologii prof. Ewa Gulczyńska, która kieruje oddziałem neonatologicznym w ICZMP.

Wyjaśniła, że nie wszystkie matki dzieci przedwcześnie urodzonych są w stanie karmić piersią. Czasem laktacja opóźnia się u nich o kilka tygodni. - Te tygodnie są krytyczne dla wcześniaka - możemy wówczas korzystać z banku pokarmu, a potem w miarę pojawienia się laktacji mama będzie mogła dziecko dokarmiać - dodała.

Z zasobów banku mleka skorzystają pacjenci pediatrycznego pionu ICZMP - obok wcześniaków będą to niemowlęta z wadami rozwojowymi, m.in. przewodu pokarmowego i dzieci leczone kardiochirurgicznie.

Zdaniem dr Marcina Kęsiaka ze szpitala im. Pirogowa w Łodzi, który będzie współpracować z regionalnym bankiem mleka, dla ciężko chorych wcześniaków mleko stanowi lek zabezpieczający przed ciężkimi powikłaniami, których leczenie pochłania koszty znacznie przewyższające te związane z pozyskiwaniem, badaniem i transportem mleka.

- W ramach jednostki powstało również centrum badań nad mlekiem kobiecym i jego preparatami. Umożliwi ono prowadzenie badań naukowych nad wpływem karmienia noworodków i niemowląt na ich rozwój i zdrowie. Bank został sfinansowany z dwóch źródeł - w ramach programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia i ze środków na restrukturyzację, uzyskanych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - podała sekretarz naukowy ICZMP prof. Agata Bielecka.

Ambasadorką nowej placówki została piosenkarka Monika Kuszyńska, która trzy miesiące temu urodziła w ICZMP swoje drugie dziecko.

- Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma nic przyjemniejszego niż zrobić coś dobrego i pomóc drugiemu człowiekowi. Jestem w tym cudownym momencie życia, że karmię własne dziecko i myślę, że pokarmu może mi wystarczyć także dla drugiego dziecka. Ucieszyłam się, że w Łodzi powstał taki bank i że akurat teraz mogę dołączyć do grona mam dzielących się z potrzebującymi - podkreśliła Kuszyńska.

Agnieszka Grzelak-Michałowska - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum