• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łódź: miasto przeznaczyło 100 tys. zł na edukację seksualną w szkołach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2019 16:31

Około 800 uczniów ostatnich klas podstawówek weźmie udział w zajęciach dotyczących profilaktyki ciąż wśród nastolatek i chorób przenoszonych drogą płciową. Rozpoczną się one na przełomie marca i kwietnia. W 2019 r. miasto przeznaczyło na ten cel 100 tys. zł.

Łódź: miasto przeznaczyło 100 tys. zł na edukację seksualną w szkołach
GUS podaje, że w 2015 r. nastoletnie matki urodziły w Polsce 12 tys. dzieci Fot. Shutterstock

- Ruszymy z nową edycją zajęć w zmienionej formule. Do tej pory każdy z organizatorów mógł wybrać np. zajęcia na zasadzie wykładu dla kilku klas na sali gimnastycznej, jak i warsztaty dla kilkorga uczniów. W tej edycji zdecydowaliśmy, że stawiamy na warsztaty dla małych grup młodzieży - do 30 osób. Założyliśmy, że organizacje, które będą prowadziły lekcje dla uczniów, przeszkolą również nauczycieli, m.in. tych, którzy mogą prowadzić zajęcia z przygotowania do życia w rodzinie. Warsztaty będą skierowane również do rodziców - poinformowała zastępca dyrektora wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Łodzi Iwona Iwanicka.

Zgodnie z planem zajęcia dla młodzieży w wieku 13-15 lat rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia. Przez cały rok z profilaktyką ciąży i chorób przenoszonych drogą płciową zapozna się około 800 nastolatków.

Obecnie trwa konkurs, w którym miasto wybierze organizację lub organizacje odpowiedzialne za przeprowadzenie zajęć w szkołach. Urzędnicy zastrzegają, że zgodę na udział ucznia w spotkaniu z edukatorem muszą wyrazić jego rodzice lub opiekunowie.

W tym roku w budżecie Łodzi na edukację seksualną młodzieży, a także na warsztaty dla nauczycieli i rodziców, zarezerwowano 100 tys. zł. Zajęcia są zaplanowane na trzy najbliższe lata.

Jak podała Iwanicka, w latach 2016-2018 w kilkudziesięciu łódzkich szkołach (głównie gimnazjach) prowadzone były zajęcia dla uczniów "Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV". Łącznie skorzystało z nich ponad 2,3 tys. uczniów.

Według danych łódzkiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w ostatnich trzech latach szkoły z Łodzi zgłosiły 17 przypadków potrzeby wprowadzenia indywidualnego toku nauczania dla uczennic gimnazjów, które zaszły w ciążę. Z kolei GUS podaje, że w 2015 r. nastoletnie matki urodziły w Polsce 12 tys. dzieci.

Agnieszka Grzelak-Michałowska - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum