• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łódź: klinika leczenia niepłodności nie przyjmuje, ale według MZ opóźnień nie ma

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2017 11:30

Klinika Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, otwarta w grudniu 2016 r. przez ministra zdrowia, nie przyjęła dotąd ani jednej pacjentki. Resort zdrowia tłumaczy, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ ze startem programu prokreacyjnego trzeba poczekać, aż powstaną wszystkie referencyjne kliniki w całym kraju.

Łódź: klinika leczenia niepłodności nie przyjmuje, ale według MZ opóźnień nie ma
Klinika Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi nie przyjęła dotąd ani jednej pacjentki. Fot. Archiwum

Jak przypomina Onet, klinik docelowo ma być ich 16, do tej pory powstało 13. Rządowy ośrodek leczenia niepłodności w w Łodzi w założeniu ma być finansowany z budżetu państwa oraz ze środków unijnych. Od momentu uruchomienia otrzymał z resortu blisko 2 mln zł na zakup sprzętu i niezbędne prace budowlane. W 2017 r. ma dostać jeszcze kwotę niespełna 372 tys. zł. Wszystkie te środki, łącznie 2,2 mln zł, mają być przeznaczone na inwestycje, zakup sprzętu i niezbędne prace budowlane.

Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia informuje, że do czasu przyjęcia pierwszych pacjentek "musi minąć jeszcze trochę czasu" i dodaje, że obecnie zarówno ten podmiot, jak i pozostałe, są w trakcie dokonywania zakupu sprzętu, wyposażenia oraz przeprowadzania inwestycji mających na celu utworzenie w ich obrębie poradni andrologicznych, pracowni USG i sal operacyjnych.

Resort zdrowia precyzuje także, że klinika nie będzie zajmować się terapią niepłodności, a wyłącznie jej diagnozowaniem oraz zapewnianiem parom wsparcia psychologicznego.

Zgłaszająca się para zostanie objęta opieką lekarza prowadzącego (koordynatora), którego obowiązkiem będzie przeprowadzenie i zlecenie niezbędnych badań, skierowanie do leczenia oraz nadzorowanie i monitorowanie procesu diagnozy i terapii niepłodności. Samo leczenie ma odbywać się "w ramach systemu".

Według MZ w rządowym programie leczenia niepłodności nie odnotowano znaczących opóźnień.

Dwoje łódzkich radnych, którzy opracowali zasady miejskiego programu in vitro, tuż przed majówką wysłało do ministra zdrowia list otwarty, w którym pytają, kiedy klinika leczenia niepłodności zacznie działać.

Więcej: www.onet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum