• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łódź: dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się 200 dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2020 20:50

Dzięki miejskiemu programowi in vitro, trwającemu od połowy 2016 roku, w Łodzi urodziło się 200 dzieci - poinformowały w piątek (7 lutego) władze miasta. Do tej pory na dofinansowanie zabiegów dla łódzkich par miasto wydało 3,4 mln zł. W tym roku zarezerwowano na ten cel 1 mln zł.

Łódź: dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się 200 dzieci
Fot. Gyncentrum

- Mamy już 200 dzieci urodzonych dzięki temu programowi - w tym 13 par bliźniąt. Dzięki finansowemu wsparciu miasta odnotowano 300 ciąż, z czego 16 wielopłodowych. Wnioski do programu złożyły 853 pary. W tym roku przeznaczyliśmy 1 mln złotych na dofinansowanie 200 procedur in vitro w dwóch klinikach na terenie aglomeracji łódzkiej. Nabór wciąż trwa - poinformował wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek na konferencji prasowej w piątek.

Od lipca 2016 r. na dofinansowanie zabiegów in vitro dla łódzkich par przeznaczono z miejskiej kasy 3,4 mln zł. Pierwszym dzieckiem, które przyszło na świat dzięki programowi, była Hania; dziewczynka w maju 2020 r. skończy trzy lata. Pod koniec stycznia urodziło się dwusetne dziecko - to także dziewczynka, choć realizatorzy programu twierdzą, że dzięki wsparciu rodzi się mniej więcej tyle samo chłopców co dziewczynek.

Jak przypomniała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, miasto bezpłatnie przekazuje innym samorządom licencję na program wsparcia in vitro. Jako pierwszy, w 2016 roku, taką umowę z Łodzią podpisał Sosnowiec, a potem również Szczecinek, powiat pabianicki, Błaszki, Gniezno i Zgierz.

Zgodnie z założeniami przyjętego przez łódzki samorząd programu maksymalna wysokość dopłaty do zabiegu wynosi 5 tys. zł. Finansowane są nie więcej niż trzy procedury, przy czym w programie zanotowano już przypadki, gdy para po urodzeniu dziecka zdecydowała się na ponowne zapłodnienie in vitro w ramach miejskiego wsparcia.

Z programu mogą korzystać kobiety do 40 lat (w wyjątkowych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, do 42 lat). Jest skierowany do par - małżeństw i związków nieformalnych - mieszkających w Łodzi. Umożliwia także uzyskanie dofinansowania do procedury zamrożenia komórek rozrodczych. Stosuje się ją, gdy kobieta lub mężczyzna chorują na nowotwór i muszą się poddać terapii onkologicznej, która mogłaby w przyszłości doprowadzić do utraty płodności. Zamrożone komórki można wykorzystać po powrocie do zdrowia.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum