• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łódź dofinansuje procedury in vitro. Ruszyło przyjmowanie wniosków do programu

Autor: oprac. IB • Źródło: TOK FM, Rynek Zdrowia06 stycznia 2023 09:03

W Łodzi rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie in vitro w ramach programu miejskiego. W 2023 r. miasto planuje wydać 1 mln zł na dofinansowanie 200 procedur.

Łódź dofinansuje procedury in vitro. Ruszyło przyjmowanie wniosków do programu
Miasto planuje wydać 1 mln zł na dofinansowanie 200 procedur Fot. AdobeStock
  • W Łodzi rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie in vitro w ramach programu miejskiego. W 2023 r. miasto planuje wydać 1 mln zł na dofinansowanie 200 procedur
  • Każde dofinansowanie pojedynczej procedury zapłodnienia wyniesie 5 tys. złotych. Pary zakwalifikowane do programu mogą wnioskować o dotację do trzech takich zabiegów
  • Do programu może przystąpić para - zarówno małżeństwo, jak i związek nieformalny - która w dniu kwalifikacji mieszka w Łodzi i tam rozlicza się z podatku dochodowego
  • Jeśli chodzi o kryterium wiekowe, z dofinansowania mogą skorzystać kobiety do 40. roku życia, a w wyjątkowych przypadkach, do 42. roku życia, po konsultacji z lekarzem

Każde dofinansowanie pojedynczej procedury zapłodnienia wyniesie 5 tys. zł

W 2023 r. Łódź planuje wydać 1 mln zł na dofinansowanie 200 procedur in vitro. Każde dofinansowanie pojedynczej procedury zapłodnienia wyniesie 5 tys. złotych. Pary zakwalifikowane do programu mogą wnioskować o dotację do trzech takich zabiegów - informuje TOK FM.

Jak podaje stacja, nabór wniosków do programu realizowanego od 2016 r., dzięki któremu na świat przyszło dotychczas ponad 408 dzieci, w tym 18 par bliźniąt, właśnie się rozpoczął. Pary dotknięte problemem niepłodności mogą zgłaszać się na kwalifikację do dwóch klinik: Salve Medica i Gameta.

Do programu może przystąpić para - zarówno małżeństwo, jak i związek nieformalny - która w dniu kwalifikacji mieszka w Łodzi i tam rozlicza się z podatku dochodowego. Jeśli natomiast chodzi o kryterium wiekowe, z dofinansowania mogą skorzystać kobiety do 40. roku życia, a w wyjątkowych przypadkach, do 42. roku życia, po konsultacji z lekarzem.

Program będzie realizowany do 2025 r.

Możliwe jest także uzyskanie dofinansowania do procedury zamrożenia komórek rozrodczych. Jest ona stosowana w przypadku terapii onkologicznej, która może prowadzić do utraty płodności. Zamrożone komórki można wykorzystać po zakończeniu leczenia.

Program będzie trwał do 2025 roku. Na ten cel z budżetu miasta za każdym razem przeznaczany jest milion złotych. Do tej pory z dofinansowania skorzystało prawie 1200 par. Skuteczność programu mierzona jest stosunkiem liczby ciąż do wykonanych transferów. Wynosi ona 48,49 proc.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum