• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Lekarze nie chcą zakładać za darmo spirali antykoncepcyjnych?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2019 11:05

Ubezpieczona kobieta ma prawo do założenia spirali antykoncepcyjnej na koszt NFZ. Historie z gabinetów ginekologicznych zebrane przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pokazują, że jest z tym problem.

Lekarze nie chcą zakładać za darmo spirali antykoncepcyjnych?
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wskazuje, że kobiety mają problem z założeniem spirali antykoncepcyjnej na koszt NFZ. Fot. Fotolia

Jak podnosi Federacja, "lekarze o tym nie informują, proponują wizytę prywatną, czasem powołują się na klauzulę sumienia".

Organizacja wymienia najczęstsze argumenty dotyczących odmów zakładania spirali.

"Lekarz nie przeprowadzi zabiegu ze względu na klauzulę sumienia. Lekarz nie ma odpowiedniego wyposażenia. Albo kwalifikacji. Lekarz zaprasza do swojego gabinetu prywatnego, bo na NFZ się nie da. Lekarz przyznaje, że to trudna procedura, a NFZ zbyt nisko ją wycenia. Są też tacy, którzy przekonują, że zabiegu nie można wykonać u nieródek" - czytamy w Gazecie Wyborczej.

NFZ wycenia zabieg na 93 zł.

Według Federacji, która powołuje się na dane Funduszu, w woj. mazowieckim mniej niż 10 proc. gabinetów wykonało ten zabieg więcej niż 10 razy w ciągu roku.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum