Lekarze i pajentki wspólnie o endometriozie na webinarium
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu wraz ze Śląską Izbą Lekarską zaprasza lekarzy i pacjentki do udziału w telekonferencji poświęconej terapii endometriozy.

- Webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy - terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne” odbywać się będzie w ramach obchodzonego globalnie Tygodnia Świadomości Endometriozy
- Konferencja to okazja do uporządkowania wiedzy o chorobie i możliwościach jej terapii
- Nawet w zaawansowanym stadium endometrioza może nie dawać poważnych dolegliwości. Czasami jedynym sygnałem choroby jest niepłodność.
Endometrioza odpowiednio leczona nie wyklucza cierpiących na nią kobiet z normalnego życia - zapewniają specjaliści z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. W dniach 11-12 marca zabrzańska placówka wraz ze Ślaską Izbą Lekarską zaprasza lekarzy i pacjentki do udziału w telekonferencji poświęconej terapii tej choroby.
- Konferencja to okazja do uporządkowania wiedzy o chorobie i możliwościach jej terapii. Eksperci, wspólnie z pacjentkami, dyskutować będą o sposobach leczenia endometriozy i codziennym życiu z tą chorobą. Nie zabraknie trudnych tematów dotyczących życia seksualnego, bezpłodności czy problemów psychologicznych - mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety - Szpital Miejski w Zabrzu.
Endometrioza - podejście interdyscyplinarne
Webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy - terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne” odbywać się będzie w ramach obchodzonego globalnie Tygodnia Świadomości Endometriozy.
W dwudniowej konferencji wezmą udział lekarze, psycholodzy i fizjoterapeuci na co dzień zajmujący się leczeniem endometriozy. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m. in. specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - ginekolodzy, chirurdzy i seksuolodzy.
- Endometrioza to schorzenie wielonarządowe i leczone musi być w sposób interdyscyplinarny, dlatego też zachęcamy lekarzy różnych specjalizacji do udziału w tym przedsięwzięciu. To ważne, by dzielić się wiedzą o chorobie i możliwościach jej leczenia. Skorzystają na tym diagnozowane przez lekarzy ginekologów pacjentki - dodaje dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
Endometrioza jest przewlekłą chorobą kobiecą, związaną z występowaniem tkanki wyścielającej macicę (endometrium) poza macicą. U kobiet cierpiących na endometriozę komórki endometrium gromadzą się na jajowodzie, jajnikach, otrzewnej, jelitach czy pęcherzu moczowym. To prowadzi do stanu zapalnego oraz powstania zrostów i torbieli. Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w dole brzucha, nasilający się głównie podczas miesiączki . Objawy bólowe mogą być tak silne, że destabilizują życie chorej na wielu płaszczyznach, często doprowadzając do zabiegu.
Tak można leczyć tę chorobę
W przypadku endometriozy łagodnej, o 1 lub 2 stopniu zaawansowania, można zastosować terapię gestagenową, która hamuje wydzielanie estrogenów przez jajniki. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, pacjentka jest leczona agonistami GnRH . To zaawansowana farmakoterapia, działająca na przysadkę mózgowej i ograniczająca jej wpływ na funkcjonowanie jajników. W przypadku endometriozy o 3 lub 4 stopniu zaawansowania zwykle niezbędne jest też leczenie operacyjne.
Zabiegi odbywają się sposobem laparoskopowym lub klasycznie, poprzez rozcięcie powłok brzucha. Wybór metody zależy od stopnia rozwoju choroby i stanu pacjentki. Bez względu na sposób operowania, podczas obu rodzajów zabiegów stosowne są nowoczesne narzędzia operacyjne, m.in. nóż plazmowy czy argonowy. Zabiegi przeprowadzane są w nowoczesnej, hybrydowej sali operacyjnej.
Nawet w zaawansowanym stadium endometrioza może nie dawać poważnych dolegliwości. Czasami jedynym sygnałem choroby jest niepłodność. Szacuje się, że około 35-50 proc. kobiet z endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę. Jeśli choroba nie zaburza normalnego funkcjonowania pacjentki, a zmiana endometrialna nie jest duża, musimy skoncentrować się na przywróceniu płodności.
Konferencja także dla pacjentek
Webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy - terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne” odbywać się będzie w dniach 11-12 marca 2021. Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja uczestników odbywać się będzie do 10 marca 2021 r. Informacje na temat rejestracji znajdują się na stronie internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej https://izba-lekarska.org.pl/
Zainteresowane pacjentki organizatorzy proszą o zapoznanie się z harmonogramem oraz przesłanie zgłoszenia mailowego pod adres nkmiecik@szpitalzabrze.pl, w tytule wpisując "Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy "Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy – 12.03. 2021" (w zależności od wybranego dnia wykładów).
Pierwszym 40 zarejestrowanym uczestniczkom zostanie wykonany bezpłatnie test ROMA w dniach 11-17.03.2021 r.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)