• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Lekarz rodzinny odmawia recepty na antykoncepcję. RPP wyjaśnia zasady

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 21:45

Co zrobić w sytuacji, gdy lekarz rodzinny odmówi wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne? Pytanie w tej sprawie zostało skierowane do Rzecznika Praw Pacjenta. RPP wyjaśnia, jakie zasady obowiązują.

Lekarz rodzinny odmawia recepty na antykoncepcję. RPP wyjaśnia zasady
Czy lekarz rodzinny może odmówić wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne? Fot. Shutterstock
  • Czy lekarz rodzinny ma prawo do odmowy wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne? Takie pytanie zostało skierowane do Rzecznika Praw Pacjenta
  • - O wydaniu recepty decyduje lekarz, ponieważ to on bierze odpowiedzialność za skutki przepisanego pacjentowi leku - przypomina RPP
  • Wskazuje jednocześnie, że lekarz POZ może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne doraźnie, np. w sytuacji utrudnionego kontaktu z ginekologiem

Lekarz rodzinny odmawia recepty na antykoncepcję. RPP wyjaśnia zasady

Lekarz rodzinny odmówił wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne - taki temat został skierowany do Rzecznika Praw Pacjenta. Czy lekarz POZ ma prawo do odmowy wystawienia recepty? 

- O wydaniu recepty decyduje lekarz, ponieważ to on bierze odpowiedzialność za skutki przepisanego pacjentowi leku. Lekarz POZ może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne doraźnie, np. w sytuacji utrudnionego kontaktu z ginekologiem, po okazaniu zaświadczenia od ginekologa o przyjmowanej antykoncepcji - odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta. 

RPP przyznaje również, że lekarz rodzinny może odmówić wypisania takiej recepty, kiedy uzna, że jest to niewskazane w obecnym stanie zdrowia pacjenta. Decyzja taka jednak musi być poparta argumentami o charakterze medycznym. 

W związku z odmową, pozostaje tylko zgłosić się do ginekologa, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań, może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne.  Pacjentka może również wnioskować o konsultację z innym lekarzem w tym temacie. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum