• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Łęczna: radni chcą oddziału ginekologiczno-położnicznego w szpitalu

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2019 11:25

Radni w powiecie podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedur oraz prac związanych z utworzeniem w szpitali oddziału ginekologiczno-położniczego. Nie wszystkim podoba się ten pomysł, bo nowy oddział może generować olbrzymie straty.

Łęczna: radni chcą oddziału ginekologiczno-położnicznego w szpitalu
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zwolennikiem utworzenia oddziału jest radny Szymon Czech (Twój Samorząd). - Jest po prostu taka potrzeba. Tu nie chodzi o kilka porodów tylko o setki. W ubiegłym roku 695 mieszkanek powiatu trafiło do lubelskich, często przepełnionych szpitali. Pytam czy to normalne, że blisko 700 kobiet musiało szukać opieki gdzieś, gdzie porody odbywają się masowo, podczas gdy na miejscu jest nowoczesny szpital? - mówi radny Czech.

Zdaniem Piotra Rybaka, wieloletniego dyrektora szpitala w Łęcznej (Lubelskie), obecnie szefa lecznicy w Puławach, radnego PiS, trzeba rozważyć oczekiwania społeczne oraz koszty działania tego oddziału. Dlatego przed decyzją należy przeprowadzić analizę argumentów za i przeciw.

Także Teodor Kosiarski, dziś radny, a poprzednio burmistrz Łęcznej, wstrzymał się od głosu. Jego zdaniem jeżeli już coś w tym temacie, to oddział pediatryczny. Aczkolwiek nie mówi nie, ale po głębokiej analizie.

- Musimy dopilnować by młodzi chcieli tutaj mieszkać, powiększać rodziny. Jeśli postawimy tylko na bardzo potrzebną geriatrię i jeszcze bardziej potrzebna rehabilitację, to okaże się, że za 10-20 lat będziemy społeczeństwem starym, bez szans na odmłodzenie i potrzebującym opieki z zewnątrz - argumentuje Szymon Czech.

SP ZOZ w Łęcznej jest w dobrej kondycji finansowej. Według radnego Czecha, ma na koncie oszczędności w wysokości kilkunastu mln zł.

Więcej: dziennikwschodni.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum