Kujawsko-Pomorskie: włocławski szpital czeka gruntowna kontrola

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2014 17:03

Zbadanie ostatnich trzech lat działalności leczniczej Szpitala Specjalistycznego we Włocławku (Kujawsko-Pomorskie) polecił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dyrekcja lecznicy już zabezpieczyła dokumentację dotyczącą śmierci niemowląt w tym okresie.

"Po wnioskach konsultanta krajowego zwiększam zakres kontroli we włocławskim szpitalu. Kontrola obejmie okres ostatnich trzech lat" - poinformował w środę, 29 stycznia, Bartosz Arłukowicz na twitterze.

Dyrektor szpitala we Włocławku Krzysztof Malatyński już w ubiegłym tygodniu zgromadził dokumentację dotyczącą wszystkich przypadków śmierci noworodków w swojej placówce, do jakich doszło w ciągu ostatnich trzech lat. Dokumenty są do dyspozycji prokuratury prowadzącej śledztwo w sprawie bliźniąt, które zmarły przed planowanym porodem. 

- Trzeba jednak podkreślić, że w naszym szpitalu notujemy średnio trzy do czterech takich przypadków rocznie. Średnia w kraju wynosi siedem, więc pod tym względem nasz szpital jest na dobrym poziomie - zaznaczył Malatyński. 

Jak poinformowano w środę, do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dotarło już polecenie ministra Arłukowicza o przeprowadzenie kontroli ubiegłorocznej działalności oddziałów położniczych i ginekologiczno-położniczych podmiotów leczniczych z całego regionu. Kontrolę mają prowadzić konsultanci wojewódzcy w dziedzinie neonatologii oraz położnictwa i ginekologii. 

- Celem kontroli ma być ocena postępowania przedporodowego oraz w trakcie porodu dzieci urodzonych z wynikiem 4 i poniżej w skali Apgar oraz przypadków zgonów śródporodowych; kontrola wskazań do rozwiązania porodu metodą cięcia cesarskiego oraz rozwiązania ciąży przy pomocy vacuum, kleszczy i pomocy ręcznej. W naszym województwie kontroli zostanie poddanych 48 podmiotów leczniczych: 20 oddziałów neonatologii i 28 oddziałów ginekologiczno-położniczych - powiedział Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. 

Kontrole wszystkich oddziałów ginekologiczno-położniczych w Polsce zapowiedział minister Arłukowicz we wtorek (28 stycznia). Mają one dotyczyć m.in. przestrzegania standardów okołoporodowych. Chodzi o kilkaset oddziałów ginekologiczno-położniczych w całym kraju. 

Prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant ds. ginekologii i położnictwa, który kieruje komisją ministra zdrowia badającą okoliczności śmierci bliźniąt we Włocławku, w środę przeprosił ich rodziców. - To jest niestety zbiór pomyłek organizacyjnych, niedociągnięć organizacyjnych w samym szpitalu, nieprawidłowego prowadzenia diagnostycznego, terapeutycznego i to doprowadziło do tej tragedii - wyjaśnił.

Ustalenia komisji prof. Radowickiego, które we wtorek zaprezentował min. Arłukowicz, nie dotarły jeszcze do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, który nadzoruje włocławski szpital. Śledztwo ws. śmierci nienarodzonych bliźniąt prowadzi Prokuratura Okręgowa we Włocławku. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum