×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kujawsko-Pomorskie: w lutym ruszą kontrole oddziałów położniczych i neonatologicznych

Autor: pomorska.pl/Rynek Zdrowia30 stycznia 2014 11:18

W województwie kujawsko-pomorskim kontrole oddziałów położniczych i neonatologicznych, zlecone w całym kraju przez ministra zdrowia, rozpoczną się w lutym. Kontrolerzy wejdą do 20 oddziałów neonatologicznych oraz 28 oddziałów ginekologiczno-położniczych w regionie.

Kujawsko-Pomorskie: w lutym ruszą kontrole oddziałów położniczych i neonatologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ich funkcjonowanie sprawdzą konsultanci wojewódzcy w dziedzinie ginekologii oraz neonatologii wraz z pracownikami Wydziału Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W pierwszej kolejności sprawdzą przestrzeganie procedur medycznych związanych z porodami wymagającymi cesarskiego cięcia oraz opieką nad noworodkami, a także przypadki zgonów śródporodowych.

Kontrolna obejmie czas od 1 lipca 2013 do 31 grudnia 2013 roku (z wyjątkiem szpitala we Włocławku, gdzie sprawdzona zostanie dokumentacja medyczna z trzech ostatnich lat).

Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, w którym funkcjonuje oddział ginekologiczno-położniczy, jest zdania, że część szpitali w regionie nie powinna mieć kontraktu na udzielanie świadczeń z zakresu położnictwa. Uważa, że kontrola wskaże te placówki. W jego ocenie, należało by upublicznić wyniki kontroli ”po to, aby kobiety ciężarne wiedziały, który szpital omijać szerokim łukiem”.

Narodowy Fundusz Zdrowia niezbyt często kontroluje oddziały ginekologiczno-położnicze. W ubiegłym roku Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ nie sprawdził ani jednego takiego oddziału, a w 2012 roku zaledwie cztery. Jak tłumaczy Jan Raszeja, rzecznik prasowy NFZ w Bydgoszczy, przyczyną jest ogrom jednostek szpitalnych, które musi skontrolować Fundusz.

Więcej: www.pomorska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum