Kraków: ponad 200 wcześniaków na spotkaniu w Ujastku

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2014 16:56

Już po raz szósty w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie odbyło się spotkanie wcześniaków i ich rodziców „Blisko Siebie”. Przyjechało ponad 200 dzieci urodzonych przed terminem, którymi w czasie porodu i bezpośrednio po nim opiekowali się lekarze i pielęgniarki z tego szpitala.

Noworodki urodzone przed planowanym terminem bywają obciążone powikłaniami wcześniactwa.

- Jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie. Oddziały neonatologiczne zapewniają maluchom maksymalnie dobre środowisko zastępcze, głównie w zakresie oddychania, odżywiania, krążenia czy obrony przed patogenami - mówiła dr Beata Rzepecka-Węglarz, ordynator oddziału neonatologicznego Szpitala Ujastek.

Tylko w 2013 roku, zespół specjalistów oddziału neonatologicznego szpitala prowadził leczenie ponad 630 noworodków, które urodziły się przed 36 tygodniem ciąży i ponad 200 wcześniaków urodzonych poniżej 34 tygodnia.

Wielu małych pacjentów to dzieci pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży, z wagą urodzeniową pomiędzy 500 a 800 gram. Dziś podczas spotkania wcześniaków można było zauważyć, że większość z nich będąc pod stałą opiekę lekarską ma szanse na wyrównanie różnic rozwojowych i rozwój na tym samym poziomie co ich rówieśnicy.

Rodzice małych pacjentów wraz ze specjalistami oddziału neonatologicznego Szpitala Ujastek powołali do życia Stowarzyszenie Wcześniaków „Blisko Siebie”. Wspólnie będą działać na rzecz maluchów urodzonych przedwcześnie.

Ordynator Beata Rzepecka-Węglarz podkreśliła, że działalność Stowarzyszenia będzie miała istotne znaczenie w zwiększeniu świadomości społecznej na temat wcześniactwa. Stowarzyszenie planuje aktywnie podejmować działania mające na celu zwiększenie szans na szybkie wyrównanie różnic rozwojowych u wcześniaków.

Według danych GUS, w samej Małopolsce w 2013 roku na świat przyszło blisko 2500 dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum