Kraków: bank mleka kobiecego ma już dwa lata

Autor: RMF FM, RZ/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2018 09:54

Ponad 137 dawczyń w ciągu dwóch lat działalności zarejestrowano w Krakowskim Banku Mleka. W tym czasie w placówce zgromadzono ponad 835 tys. mililitrów mleka.

Bank działa dzięki bezinteresownej pomocy kobiet - Honorowych Dawczyń Mleka, które dobrowolnie przekazują swoje nadwyżki mleka do banku. Fot. Shutterstock

Bank Mleka Kobiecego działa przy krakowskim Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK. Placówka oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych.

Dzięki gromadzeniu przebadanego mleka szpital wyrównuje szanse noworodków - w pierwszej kolejności tych najmniejszych, dając chorym wcześniakom możliwość zrównoważonego rozwóju poprzez dostęp do naturalnego pokarmu.

Co 10 noworodek w Polsce rodzi się przedwcześnie. Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK, jako jedna z nielicznych placówek niepublicznych w kraju posiada oddział neonatologiczny z III stopniem referencyjnym, oznaczającym najwyższe kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami patologii noworodka.

Inicjatywa otwarcia Banku Mleka Kobiecego została podjęta, aby zapewnić najmniejszym Pacjentom małopolskich szpitali nie tylko najlepszą opiekę neonatologiczną i specjalistyczną ale również by móc podać im lek = siłę, jakim jest mleko kobiece, by mogły walczyć o swój dobry start, dobre życie - podaje szpital na swojej stronie internetowej.

Bank działa dzięki bezinteresownej pomocy kobiet - Honorowych Dawczyń Mleka, które dobrowolnie przekazują swoje nadwyżki mleka do banku.

Mleko od Honorowych Dawczyń Mleka poddawane jest badaniu mikrobiologicznemu, analizie składu oraz pasteryzacji. Dzięki analizatorowi uzyskiwane są informacje o składzie mleka: ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, kaloryczności. Wszystkie informacje są zapisywane w komputerze i dostępne dla matek i lekarzy.

Najważniejszym procesem, jaki zachodzi w banku mleka jest pasteryzacja: obróbka cieplna mleka kobiecego w temperaturze 62,5 stopnia przez 30 minut. Mleko w Banku Mleka przechowuje się w specjalnych zamrażarkach w temperaturze - 20 °C przez okres 3 miesięcy.

Każda z mam, Honorowych Dawczyń otrzymuje opiekę i wsparcie całego zespołu medycznego, w szczególności koordynatora Banku Mleka, który jest w stałym kontakcie z każdą z Dawczyń.

Więcej o Banku Mleka na stronie szpitala UJASTEK

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum