Konsultant krajowy: są standardy postępowania w ciąży mnogiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2014 15:38

Istnieją standardy postępowania w ciąży mnogiej; badanie USG nie jest wymagalne w każdym przypadku - podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa Stanisław Radowicki podczas briefingu dot. śmierci nienarodzonych bliźniąt we Włocławku.

Konsultant krajowy: są standardy postępowania w ciąży mnogiej

Jak mówił, teraz jest za wcześnie, by stwierdzić, czy wykonanie tego badania było konieczne w tym przypadku.

- Jak będę miał pełną dokumentację, pełną wiedzę na temat przebiegu przyjęcia matki do szpitala, przebiegu ciąży, wtedy będziemy to oceniać - podkreślił.

- Badanie USG jest badaniem diagnostycznym, a więc badaniem pomocniczym i w zależności od sytuacji klinicznej jest wykorzystywane w celu doprecyzowania diagnozy wstępnej, jaką zawsze dokonuje lekarz, badając pacjentkę. Istnieją standardy postępowania w ciąży fizjologicznej i istnieją standardy postępowania w ciąży mnogiej - mówił prof. Stanisław Radowicki.

Poinformował też, że z informacji, jakie otrzymał od dyrektora szpitala, wynika, że tego dnia w placówce były osoby, które mogły przeprowadzić tego typu badanie.

- Każda ciąża jest inna i każda ciąża prowadzi się swoimi prawami. My mówimy o pewnych standardach, czyli o pewnej przeciętnej. Lekarz zawsze podejmuje decyzje, indywidualizując przypadek - czego wymaga dobro pacjentki i jej dzieci - dodał konsultant.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum