• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

 • Start

Kolejne problemy szpitala wojewódzkiego. Po chirurgach gorąco w sprawie neonatologii

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Radio 9024 maja 2022 15:00

Kolejne problemy kadrowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. 31 maja kończy się trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę kierownik Oddziału Neonatologicznego.

Kolejne problemy szpitala wojewódzkiego. Po chirurgach gorąco w sprawie neonatologii
Szpital w Rybniku i braki kadrowe. Na to nakładają się długi. PAP/Andrzej Grygiel
 • Ordynator neonatologii od września ubiegłego roku informowała ona dyrekcję o dramatycznej sytuacji kadrowej - brakuje lekarzy.
 • Nie ma nikogo, kto mógłby zastąpić lekarkę w pracy w godzinach dopołudniowych
 • Sprawa oparła się o urząd prezydenta Rybnika – wyjaśnienia nadesłała dyrekcja placówki

 Ordynator oddziału pracowała 350 godzin

- Kierownik oddziału jest jedyną osobą zapewniającą ciągłość pracy na oddziale. Cała sytuacja grozi zamknięciem oddziału, a to pociąga za sobą konsekwencje zamknięcia oddziału położniczego, porodówki i patologii ciąży – brzmi treść pisma, które dotarło na biurko dyrekcji Wojewódzkiego Dszpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku w ub. piątek 20 maja.

Do wiadomości otrzymali je także konsultant wojewódzki do spraw neonatologii, prezydent Rybnika oraz Rada Społeczna szpitala. Jej wiceprzewodniczący Grzegorz Wolnik w poniedziałkowym wywiadzie dla Radia 90 stwierdził, że cała sytuacja jest dla niego... niezrozumiała.

- Jeżeli ordynator apeluje do dyrekcji o spotkanie i to spotkanie konkretne, bo np. w sierpniu ubiegłego roku pracowała przez 350 godzin, gdzie miała po 11, 13 dyżurów, to jest praca ponad siły i nie może dyrekcja nad tym przechodzić do porządku dziennego. My o to pytaliśmy na poprzedniej Radzie Społecznej, niestety pan dyrektor do spraw medycznych zlekceważył ten problem, twierdząc, że może pani ordynator wycofa wypowiedzenie. W szpitalu nie ma właściwego podejścia do całej tej sytuacji – powiedział Wolnik.

- Wydaje mi się, że to są konsekwencje dramatyczne, jeżeli zakończy czy zawiesi pracę oddział noworodkowy, to za tym pójdzie kolejny oddział: położniczy. Chcemy, by w Rybniku rodziło się jak najwięcej dzieci, a okazuje się, że dzieci rybnickie będą się rodzić w Raciborzu czy Knurowie - zaalarmował.

Sprawa jest o tyle paląca, że dziś 24 maja z zaproszenia rozgłośni Radio 90 skorzystał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Ręka jest na pulsie. Trudno mi wchodzić w kwestie personalne, ale przyjmuję wyjaśnienia pani dyrektor, która mówi, że opieka będzie zapewniona, jest wskazane zastępstwo na kierownika oddziału. Te kwestie personalne wciąż wiszą nad szpitalem, wszystkim zależy aby nie było taki emocji – przyznał prezydent Rybnika. – Informacja dyrekcji szpitala wpłynęła mailem. Są w niej również dane o obłożeniu oddziału na poziomie ok. 30 procent.

Przypomnijmy, że w rybnickiej lecznicy od roku nie pracuje oddział chorób wewnętrznych, a w czerwcu dołączyć do niego miałaby także chirurgia ogólna - w lutym większość zatrudnionych na oddziale chirurgów złożyło wypowiedzenia, a nowi rozpoczną pracę dopiero w sierpniu.

O problemach kadrowych szpitala zaświadcza lista lekarzy, których chce zatrudnić. SP ZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku poszukuje specjalistów lub medyków w trakcie specjalizacji, są to: 

 • Lekarz specjalista w dziedzinie choroby wewnętrzne lub w trakcie specjalizacji.
 • Lekarz specjalista w dziedzinie choroby wewnętrzne lub w trakcie specjalizacji.
 • Lekarz specjalista w dziedzinie nefrologii
 • Lekarze: specjaliści w dziedzinie: medycyny ratunkowej, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej
 • Lekarz specjalista w dziedzinie neonatologii lub w trakcie specjalizacji.
 • Lekarz specjalista chirurgii lub w trakcie specjalizacji.
   

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum