• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kolejki do ginekologa? NFZ zaprzecza...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2015 19:20

NFZ odpowiedział na raport Fundacji Rodzić po Ludzku. Poinformował we wtorek (13 października), że w skali kraju mediana średniego rzeczywistego czasu oczekiwania do poradni położniczo-ginekologicznych w przypadku stabilnym wynosi dwa dni, co oznacza, że połowa kobiet czekała na udzielenie świadczenia dwa dni.

Kolejki do ginekologa? NFZ zaprzecza...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fundusz wskazał, że dane te zostały obliczone w oparciu o informacje uzyskane z około 3 tys. poradni położniczo-ginekologicznych w całym kraju, zaś raport Fundacji opiera się na badaniu w ok. 500 placówkach.

Zgodnie z najnowszym raportem Fundacji Rodzić po Ludzku, średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza ginekologa w ramach NFZ wynosi 18 dni, bez względu na to, czy jest się w ciąży, czy nie. W skrajnych przypadkach czas oczekiwania przekraczał 7 miesięcy.

Badanie Fundacji Rodzić po Ludzku wykazało, że w połowie placówek na wizytę ginekologiczną nie czeka się dłużej niż siedem dni (mediana 7). W 25 proc. placówek czas oczekiwania wynosił miesiąc i dłużej. W skrajnych przypadkach czas oczekiwania przekraczał 7 miesięcy.

Tymczasem NFZ informuje, że w wielu poradniach pacjentki przyjmowane są na bieżąco. Przykładowo - w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ, na 108 poradni położniczo-ginekologicznych, w 55 - pacjentki przyjmowane są w dniu zgłoszenia, w 15 - pacjentki oczekują ok. tygodnia, w kolejnych siedmiu poradniach - do 2 tygodni.

NFZ podkreślił w stanowisku dla PAP, że każda pacjentka-przyszła mama, która ma problem z dostępem do świadczeń medycznych, może zwrócić się do Oddziału Wojewódzkiego Funduszu i zapewnił, że oddziały Funduszu na bieżąco wyjaśniają wszelkie kwestie dotyczące m.in. prawa do świadczeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum