• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kobiety skarżą się na opóźnienie we wdrażaniu znieczulenia przy porodzie

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2015 13:20

Od 1 lipca NFZ płaci dodatkowo za znieczulenie do naturalnego porodu. Ale w części szpitali jest z tym problem - brakuje anestezjologów.

Kobiety skarżą się na opóźnienie we wdrażaniu znieczulenia przy porodzie
Kobiety skarżą się na opóźnienie we wdrażaniu znieczulenia przy porodzie. Fot. Fotolia

Jak wyjaśnia Daria Omulecka z fundacji Rodzić po Ludzku codziennie do fundacji dzwonią matki, które prosiły o znieczulenie i go nie otrzymały.

Według dyrektorów szpitali powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt niska stawka za znieczulenie - 416 zł, brakuje też anestezjologów. Poza tym praca przy porodzie jest obarczona ryzykiem, łatwo o powikłania. W ocenie dyrektorów szpitali z tego powodu anestezjolodzy są niechętni tym znieczuleniom .

Aby tę kwestię uregulować, zdaniem przedstawicielek fundacji, potrzebne są odpowiedznie przepisy. Teraz takiego dokumentu nie ma. Jest tylko - i to nieprzestrzegane w wielu szpitalach - rozporządzenie o standardach opieki okołoporodowej, ale dotyczą one tylko porodu fizjologicznego, czyli bez znieczulenia.

Prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa wyjaśnia, że prace nad osobnym rozporządzeniem w sprawie standardów łagodzenia bólu porodowego trwają. Będzie ono dotyczyć wszystkich metod: od masażu i kąpieli po znieczulenie zewnątrzoponowe. Nowe rozporządzenie ma się ukazać do końca września.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum