• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kobieta w ciąży i opieka nad noworodkiem. NFZ opublikował projekt zarządzenia

Autor: oprac. JKB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia22 września 2022 07:15

NFZ opublikował projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów kontraktowanych odrębnie. Zmiany dotyczą koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.

Kobieta w ciąży i opieka nad noworodkiem. NFZ opublikował projekt zarządzenia
Projekt zarządzenia NFZ dotyczy opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Fot. AdobeStock
  • NFZ opublikował zmiany do zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie. Jest tekst jednolity
  • Zmiany dotyczą zakresu koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC I), a proponowane przepisy wynikają z publikacji obwieszczenia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki nad noworodkiem
  • Zarządzenie wprowadza zmiany o charakterze porządkowym oraz zaktualizowane odwołania do obowiązujących aktów prawnych
  • Przepisy mają zastosowanie do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 października 2022 roku

Projekt zarządzenia prezesa NFZ

NFZ opublikował projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie.

Zgodnie z postawieniami zarządzenia NFZ nadano nowe brzmienie załącznikowi nr 1, określającemu katalog zakresów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie — zmiany dotyczą zakresu "Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży — KOC I (KOC I)".

Zmiany wynikają z publikacji obwieszczenia AOTMiT w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki nad noworodkiem. Obejmują one modyfikacje w zakresie opieki nad noworodkiem w grupach N20 - N25.

Zmiany w grupach noworodkowych N22KOC – N25KOC polegają na:

  1. implementacji taryf z obwieszczenia dla tych grup,
  2. utworzeniu grupy N22AKOC "Noworodek wymagający intensywnego monitorowania i specjalistycznej opieki",
  3. zmianie nazwy grupy N23KOC z dotychczasowej "Noworodek wymagający intensywnej opieki" na "Noworodek wymagający rozszerzonej diagnostyki".

Zmiany techniczne związane z zarządzeniem

Projekt zarządzenia NFZ zaktualizował także odwołania do obowiązujących aktów prawnych oraz wprowadził zmiany o charakterze porządkowym. Zmiany wprowadzane zarządzeniem są analogiczne do zmian wprowadzanych w innych rodzajach świadczeń w związku z implementacją wymienionej taryfy.

W ramach konsultacji projekt zostanie przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców – czytamy w uzasadnieniu.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania, natomiast przepisy stosować się będzie do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 października 2022 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum