×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kliniki leczenia niepłodności wstrzymały zabiegi in vitro - na jak długo?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia03 listopada 2015 10:04

Obowiązująca od 1 listopada ustawa o leczeniu niepłodności reguluje, kto i w jaki sposób ma prawo stosować metodę zapłodnienia pozaustrojowego. Na razie kilka klinik leczenia niepłodności wstrzymało działalność w oczekiwaniu na tymczasową zgodę na realizację świadczeń.

Kliniki leczenia niepłodności wstrzymały zabiegi in vitro - na jak długo?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Gazeta Wyborcza, nowe przepisy wymagają, by kliniki przez rok (do listopada 2016 r.) dostosowały się do wymogów ustawy - m.in. wprowadziły zmiany w dokumentacji medycznej, systemie oznakowania próbek. O tym, jak i kiedy będą wprowadzać zmiany, muszą szczegółowo poinformować w programie dostosowawczym i dołączyć go do wniosku o zgodę na tymczasowe działanie.

Wnioski można było składać dopiero po 1 listopada, a do czasu uzyskania zgody nie wolno przeprowadzać zabiegów. Lecznice musiały zatem zawiesić działalność. Klinika leczenia niepłodności ze Szczecina, realizująca program finansowany przez MZ, przerwała pracę już pod koniec października. W opinii jej przedstawiciela, jeśli zgody będą wydawane szybko, problemu dla pacjentów nie będzie. Gorzej, jeśli resort zdrowia będzie zwlekał z odpowiedzią, a zgodnie z przepisami ma na nią nawet do dwóch miesięcy.

Gazeta przypomina też, że minister zdrowia Marian Zembala ma podpisać decyzję o przedłużeniu programu na kolejne trzy lata. W budżecie na 2016 r. zabezpieczono na ten cel 45 mln zł, a na cały program zapisano 300 mln zł. Nowy rząd może zrezygnować z jego finansowania, ale nie z powodu braku środków. Taka decyzja miałaby charakter polityczny.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum