• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kielce: tu szkolą w laparoskopii ginekologicznej

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2016 16:59

W Klinice Ginekologii ŚCO metodą laparoskopową wykonuje się 50 proc. zabiegów operacyjnych. Ten regionalny ośrodek organizował po raz kolejny kurs laparoskopii ginekologicznej dla lekarzy.

Kielce: tu szkolą w laparoskopii ginekologicznej
Kursy laparoskopii ginekologicznej (dla początkujących, średniozaawansowanych i kursy mistrzowskie) odbywają się w ŚCO od czterech lat. Fot. mat. prasowe

W kursie odbywającym się w Klinice Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii uczestniczyli ginekolodzy z oddziałów klinicznych szpitali w Katowicach, Lublinie, Sosnowcu i Wrocławiu.

To kolejna edycja kursu dla lekarzy początkujących w endoskopii ginekologicznej. W ciągu dwóch dni poznawali tajniki laparoskopii asystując przy zabiegach oraz wykonując wirtualne operacje na trenażerach.

Lekarze zapoznają się z anatomią miednicy mniejszej, poznają poszczególne etapy wyłuszczania torbieli, usuwania jajników. W każdym dniu przeprowadzono sześć operacji, między innymi zabiegi na jajnikach (wyłuszczanie torbieli, mięśniaków), usuwanie nadpochwowo macicy. 

- Dla lekarzy zaczynających swoją przygodę z laparoskopią przygotowaliśmy zabiegi nieonkologiczne, ponieważ zabiegi onkologiczne wymagają od operatora dużego doświadczenia. Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby nasi kursanci umieli bezpiecznie poruszać się w zakresie podstawowej endoskopii ginekologicznej - wyjaśniał prowadzący warsztaty dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Na każdy dzień przewidziano również po jednym zabiegu onkologicznym (były operowane pacjentki z rakiem trzonu macicy i pacjentka z guzem granicznie złośliwym jajnika).

Laparoskopia jest coraz częściej wykorzystywana w ginekologii. W Klinice Ginekologii ŚCO tą metodą wykonuje się około 50 proc. zabiegów operacyjnych (w zależności od wskazań do zabiegu, stanu ogólnego chorej).

- Najcenniejsze jest to, że pacjentka po zabiegu endoskopowym wstaje następnego dnia, a w trzeciej dobie po dużym zabiegu onkologicznym idzie do domu. Natomiast jeśli ten sam rodzaj nowotworu byłby operowany klasycznie w chirurgii otwartej, chora może wyjść do domu dopiero w 7-8 dobie - zaznacza dr Misiek.

Dodaje: - W onkologii ważne jest też, że po zabiegach endoskopowych można szybko wdrożyć dalsze leczenie. Po wygojeniu się pacjenta po zabiegu otwartym musimy czekać 2-3 miesiące, żeby podjąć dalsze leczenie. Po zabiegu endoskopowym już po tygodniu możemy wkroczyć z uzupełniającą radio lub chemioterapią, jest to tylko uzależnione od wyniku histopatologicznego. To europejski złoty standard.

Kursy laparoskopii ginekologicznej (dla początkujących, średniozaawansowanych i kursy mistrzowskie) odbywają się w ŚCO od czterech lat, zapoczątkował je profesor Mariusz Bidziński. Wzięło w nich udział już ponad 300 lekarzy ginekologów z całej Polski - informuje Izabela Opalińska, rzecznik prasowy ŚCO.

Ginekolodzy z ŚCO coraz częściej dzielą się swoim doświadczeniem również wyjeżdżając do ośrodków, z których lekarze uczyli się laparoskopii w ŚCO, wprowadzili te zabiegi u siebie w klinikach, a teraz potrzebują konsultacji merytorycznych przy trudniejszych zabiegach.

- Wychodzimy naprzeciw ich potrzebom, aby wspomagać rozwój endoskopii w Polsce - mówi dr Misiek. - Korzystne jest, żeby w takim zabiegu mógł brać udział cały zespół, nie tylko lekarze, ale i instrumentariuszki, anestetyczki, żeby jak najbardziej ergonomicznie przeprowadzić całą operację.

Klinika Ginekologii ŚCO jest uznanym w kraju ośrodkiem leczniczo - badawczym. Została przyjęta w struktury Środkowoeuropejskiej Grupy Badawczej ds. Ginekologii Onkologicznej (CEEGOG) a także Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy (ENITEC), ubiega się również o akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO.

Jak podkreśla Izabela Opalińska, na potrzeby szkoleń ŚCO zakupiło za ponad 1 mln złotych z funduszy unijnych najnowocześniejszą w Polsce kolumnę laparoskopową z możliwością obrazowania 3D wraz z laserem przystosowanym do pracy laparoskopowej. Zespół medyczny uczestniczący w warsztatach nie otrzymuje za nie wynagrodzenia, a środki uzyskane dzięki ich prowadzeniu służą zakupowi innowacyjnych instrumentariów operacyjnych dla ŚCO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum