Kielce: szpital kupił wannę do imersji i porodów w wodzie
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach kupił profesjonalną wannę do imersji i porodów w wodzie. Rodzące w Klinice Położnictwa i Ginekologii WSzZ będą mogły korzystać z niej od grudnia tego roku.

Wanna będzie służyła tylko w przypadku porodów naturalnych, wykorzystywana do imersji wodnej. Metoda ta polega na umieszczeniu kobiety, w pierwszym okresie porodu, w ciepłej wodzie.
- Woda, w połączeniu z hydromasażem - jak mówi doktor Grzegorz Wydrzyński - zastępca kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii na Czarnowie, powoduje złagodzenie bólu rodzącej od 30 do 70 procent. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla kobiet, które mają niski próg wytrzymałości.
Dodatkowo, jak wyjaśnia Grzegorz Wydrzyński, ciepła woda relaksuje pacjentkę, a jeśli mniej ją boli, to szybciej dochodzi do rozwierania szyjki macicy. Czas porodu może skrócić się wówczas nawet o 50 procent.
Imersja wodna może być stosowana praktycznie u każdej rodzącej. Natomiast do porodu w wodzie kwalifikują się nieliczne ciężarne. Kobieta musi przejść kurs w szkole rodzenia, by wiedzieć jakie elementy sprzyjają fizjologicznemu porodowi.
W wodzie nie mogą przychodzić na świat dzieci, których waga jest szacowana powyżej 4 kilogramów. Kobieta decydującą się na poród w wodzie, nie może mieć żadnych patologii ciąży, niskiego ciśnienia, zmian skórnych i musi być dobrze nawodniona.
Wanna kupiona przez Wojewódzki Szpital Zespolony jest mobilna i wyposażona m.in. w podwodny reflektor, system dezynfekcji, podpory na stopy i ramiona oraz hydrauliczny podnośnik, który umożliwi, jeśli zajdzie taka konieczność, przeniesienie rodzącej na znajdujące się obok łóżko do porodu.
Wanna kosztowała prawie 55 tysięcy złotych. 70 procent tej kwoty pochodziło z funduszy unijnych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)