• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kielce: ruszają prace nad miejskim programem in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 14:33

Samorząd Kielc rozpoczął prace nad wprowadzeniem w mieście programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Istnieje szansa, że przedsięwzięcie zacznie funkcjonować w stolicy województwa świętokrzyskiego od połowy 2020 r.

Kielce: ruszają prace nad miejskim programem in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował podczas piątkowej (6 września) konferencji prasowej prezydent Kielc Bogdan Wenta, po konsultacjach społecznych został powołany zespół złożony m.in. z radnych i ekspertów, który podjął prace nad programem dofinansowania leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu.

Radny Marcin Chłodnicki (SLD), który od kilku lat zabiegał o wprowadzenie w Kielcach podobnego programu ocenił, że jest to konieczne po tym, gdy kilka lat temu przestał działać program rządowy.

- Wiele młodych małżeństw, młodych par, zostało w tej mierze na lodzie. Ludzie, którzy borykają się z problemem niepłodności, zostali pozbawieni tego wsparcia. W tym momencie wiele samorządów w Polsce, wiele dużych miast, także sejmik województwa mazowieckiego, wyciągnęły do tych ludzi pomocną dłoń. Uważamy, że także Kielce jako samorząd powinny pomóc swoim mieszkańcom - podkreślił.

Jak wskazał, aby program - tak jak chcieliby członkowie zespołu - mógł funkcjonować w Kielcach w 2020 r. i aby zarezerwowane na ten cel pieniądze znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu, musi zgodzić się na to rada miasta. Podkreślono, że zespół pracujący nad programem jest otwarty na radnych wszystkich opcji politycznych i każdy może zgłosić swoje uwagi do prowadzonych prac.

Zespół będzie pracował nad kryteriami udziału w programie. Według Chłodnickiego, ma być on wzorowany na dawnym rządowym programie, którym kierowały się też inne miasta. Zespół ma wypracować jak najlepszy wariant tego przedsięwzięcia. Kryteria, jakie przyjmie kielecki zespół, będą związane m.in. z określonym czasem zamieszkiwania w Kielcach i z określonymi medycznymi przesłankami.

Według szacunków, z programu mogłoby skorzystać w Kielcach ok. stu par rocznie. "W większości miast nie jest to w pełni finansowanie programu in vitro, a dofinansowanie. W większości miast maksymalna kwota na jedna próbę to 5 tys. zł i dofinansowane są maksymalnie trzy próby" - opisywała radna Anna Kibortt (klub Projekt Wspólne Kielce).

Jak podano, po opracowaniu programu prezydent Kielc prześle go Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dopiero po uzyskaniu stanowiska tej instytucji, można ruszyć z realizacją programu w mieście. Jeszcze zanim program będzie przesłany, inicjatorzy przedsięwzięcia chcą, żeby sprawa trafiła pod obrady rady miasta, aby zabezpieczyć na ten cel środki w przyszłorocznym budżecie Kielc.

Przewiduje się, że program mógłby zacząć działać w Kielcach w połowie przyszłego roku.

Dr nauk med. Grzegorz Świercz przypomniał, że niepłodność jest uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną i dotyczy ok. 20 proc par. Zaznaczył, że leczenie niepłodności (m. in. metodą in vitro) jest w Polsce legalne i ustawowo regulowane.

Rząd PO-PSL wprowadził projekt "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016"; w ostatnich dniach urzędowania minister zdrowia Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Minister zdrowia w rządzie PiS Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu. Program funkcjonował do połowy 2016 r.

Podobny program samorządowego wsparcia w leczeniu in vitro działa m.in. w Warszawie, Częstochowie, Łodzi i Wrocławiu. 

PAP - Katarzyna Bańcer

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum