• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kielce: pracownia diagnostyki prenatalnej i echokardiografii płodowej - otwarta

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2015 13:38

Pierwszą w województwie świętokrzyskim i dwunastą w Polsce Pracownię Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej otwarto 17 sierpnia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Kielce: pracownia diagnostyki prenatalnej i echokardiografii płodowej - otwarta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesny ultrasonograf umożliwi wykonywanie echa serca płodu. To badanie, które ma pokazać, już podczas życia wewnątrzmacicznego, czy są wady serca u dziecka. Część tych schorzeń można leczyć jeszcze zanim noworodek przyjdzie na świat.

Ponadto, jak poinformował doktor habilitowany nauk medycznych Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSzZ, kobieta ciężarna, która ma urodzić dziecko z wadą serca, powinna na czas porodu trafić do placówki, w której działa klinika kardiochirurgii dziecięcej. Dzięki temu, noworodek zaraz po przyjściu na świat, będzie mógł uzyskać fachową pomoc i tym samym ma większe szanse na przeżycie.

Wojciech Rokita wskazuje, że aparat umożliwi wykrycie nie tylko wad serca, ale i innych strukturalnych, już od 12-14 tygodnia ciąży. Będzie przydatny również przy diagnozowaniu schorzeń u noworodków.

Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaznacza, że pacjentki będą miały zapewnioną dobrą diagnostykę na miejscu, lekarze podkreślają bowiem, że w przypadku ciężarnych, każdy transport niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo zarówno dla dziecka, jak i matki. Do tej pory, mieszkanki województwa świętokrzyskiego, by wykonać echo serca płodu, musiały wyjeżdżać do ośrodków poza region.

Ultrasonograf został kupiony dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Większość kwoty pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ na lata 2007-2013. Jak podkreślał, Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa, doposażanie szpitali ma także związek z uruchomieniem od jesieni br. na na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, kierunku lekarskiego.

Jeśli uda się sfinalizować umowę z NFZ, specjaliści WSzZ rozpoczną wykonywanie refundowanych badań echa serca płodu od października.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum