• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kielce: nowy sprzęt laparoskopowy w klinice ginekologicznej

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2015 11:09

Najnowszej generacji sprzęt endoskopowy otrzymała Klinika Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Dzięki platformie laparoskopowej wzrośnie liczba zabiegów w oddziale wykonywanych technikami małoinwazyjnymi.

Kielce: nowy sprzęt laparoskopowy w klinice ginekologicznej
Fot. mat. prasowe WSzZ w Kielcach

Klinikę doposażono w 2 zestawy laparoskopowe i 6 zestawów do histeroskopii operacyjnej.

- Dysponujemy w tym momencie narzędziami najnowszymi na świecie, które umożliwiają nam zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów technikami małoinwazyjnymi, nawet do kilku dziennie - mówi doktor Mariusz Malmur z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSzZ.

Lekarz zaznacza, że operacje wykonywane tymi metodami są korzystne dla pacjentek. Po zabiegach małoinwazyjnych czas pobytu w szpitalu ograniczony jest do dwóch, trzech dni. Pełna rekonwalescencja trwa również zdecydowanie krócej niż przy stosowaniu tradycyjnych technik operacyjnych.

W przypadku operacji technikami klasycznymi pacjentka musi spędzić w klinice minimum tydzień; aby wróciła do sprawności potrzeba od kilku do kilkunastu tygodni.

Zabiegi przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych w ginekologii są wykonywane u pacjentek m.in. z guzami, torbielami jajników, endometriozą, wadami macicy, mięśniakami, nieprawidłowymi krwawieniami, polipami wewnątrzmacicznymi, ale i z niepłodnością.

Sprzęt kosztował ponad 270 tysięcy złotych. 70 procent kwoty pochodziło ze środków unijnych, a reszta z budżetu województwa świętokrzyskiego.

W Klinice Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach ponad 50 procent zabiegów jest wykonywanych technikami małoinwazyjnymi. Tygodniowo, zespół oddziału przeprowadza od kilku do kilkunastu operacji - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy WSzZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum