• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kielce: SLD i PO chcą, aby miasto dofinansowało in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2017 19:04

Projekt uchwały dot. wdrożenia programu leczenia niepłodności „In vitro dla Kielc” złożył w poniedziałek radny SLD Marcin Chłodnicki. Na ten cel miasto miałoby przeznaczyć przez trzy lata ok. 450 tys. zł. W projekt SLD zaangażowały się różne środowiska i partie, m.in. PO.

Kielce: SLD i PO chcą, aby miasto dofinansowało in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Konsultacje tej uchwały trwały prawie rok, a wynikiem tego jest dzisiejszy projekt - powiedział w poniedziałek Chłodnicki na konferencji zorganizowanej na kieleckim Rynku. Dodał, że w konsultacje medyczne włączył się dr n. med. Grzegorz Świercz, specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista w dziedzinie leczenia niepłodności.

Głównym założeniem projektu jest udzielenie przez miasto dofinansowania w kwocie 7,5 tys. zł na parę. - Chcemy, aby w budżecie Kielc na 2018 r. i kolejne dwa lata było zarezerwowane po 150 tys. zł - poinformował Chłodnicki. Średnio z miejskiego wsparcia mogłoby skorzystać rocznie ok. 20 par.

O tym, że SLD zamierza przygotować projekt uchwały dot. pomocy miasta przy leczeniu in vitro Chłodnicki mówił już w kwietniu ub.r. - Pomysł pojawił się teraz dlatego, że wyczerpuje się, wygasa program rządowy dofinansowania do in vitro. Uważamy, że to samorządy powinny przejąć na siebie tę pomoc, której potrzebują młodzi ludzie w naszym mieście, którzy borykają się z problemem niepłodności, a chcieliby mieć dzieci - zapowiadał.

- Posiłkowaliśmy się doświadczeniem innych samorządów, które wcześniej już taki program wdrożyły - podkreśliła szefowa klubu radnych PO Agata Wojda. Konsultacje odbyły się m.in. z prezydentem Częstochowy oraz wiceprezydentem Łodzi.

- Liczymy, że ta uchwała wejdzie szybko pod obrady Rady Miasta i będziemy świadkami dyskusji merytorycznej co do zapisów programów, a nie ideologicznej - dodała Wojda.

W myśl projektu SLD na dofinansowanie programu in vitro mogłyby liczyć nie tylko małżeństwa, ale również pary żyjące w nieformalnym związku. Miasto udzieliłoby dofinansowania tylko osobom, które w momencie złożenia wniosku w Kielcach mieszkałyby od co najmniej dwóch lat.

Chłodnicki zapytany czy nie obawia się, że w radzie zdominowanej przez prawicową koalicję taki projekt nie ma szans na poparcie powiedział, że liczy na radnych niezależnych, którzy wywodzą się z lewicy. - Koalicja miejska to nie tylko PiS - zaznaczył.

Poprzedni rząd wprowadził projekt "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016"; w ostatnich dniach urzędowania poprzedni minister zdrowia Marian Zembala przedłużył go do 2019 r. Nowy minister Konstanty Radziwiłł podjął jednak decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu.

Podobny program samorządowego wsparcia w leczeniu in vitro działa m.in. w Warszawie, Częstochowie, Łodzi i Sosnowcu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum