×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Kielce: ŚCO zaprasza na dwa rodzaje cytologii, z upominkami i bezpłatnym dowozem

Autor: KG/Rynek Zdrowia22 stycznia 2019 16:40Aktualizacja: 22 stycznia 2019 16:41

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (21-27 stycznia) Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza kobiety na dwa bezpłatne badania cytologiczne: techniką klasyczną oraz na podłożu płynnym.

Kielce: ŚCO zaprasza na dwa rodzaje cytologii, z upominkami i bezpłatnym dowozem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii, badania są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, będących w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii uzupełnia klasyczne badanie cytologiczne cytologią na podłożu płynnym (LBC). ŚCO zakupiło sprzęt do płynnej cytologii, zaaprobowany przez Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA), co jest gwarancją najwyższej jakości tego badania.

- W naszym Centrum wykonujemy od września bezpłatnie oba badania, czyli cytologię klasyczną i na podłożu płynnym - mówi dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w ŚCO.

Oba rodzaje  cytologii będą kontynuowane w ŚCO również po zakończeniu Europejskiego Tygodnia Profilaktyki RSM.

Cytologia na podłożu płynnym (LBC), nazywana również jednowarstwową, pobierana jest w taki sam sposób jak cytologia klasyczna, różni się natomiast sposobem utrwalania pobranego materiału. Pozwala wykryć znacznie więcej nieprawidłowych komórek niż cytologia klasyczna.

Rejestracja i zamawianie bezpłatnego transportu na badania (w tym również dla osób z niepełnosprawnościami) pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Każda pani otrzymuje po badaniu zestaw kobiecych upominków, a jeśli dodatkowo ułoży hasło zachęcające inne kobiety do korzystania z profilaktyki, może zostać nagrodzona sprzętem AGD.

Udogodnienia w dostępie do profilaktyki zostały dofinansowane z Funduszy Europejskich w ramach projektów ''Być świadomą kobietą'' - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum