RZX/Rynek Zdrowia | 23-05-2017 10:45

Katowice: z okazji Dnia Matki bezpłatne badanie płodności

Od 23 maja wszystkie kobiety, które planują macierzyństwo, mogą zapisać się na bezpłatne badania diagnostyczne określające ich płodność. Akcja zorganizowana specjalnie z okazji obchodów Dnia Matki przez katowicką Fundację Gyncentrum potrwa do 6 czerwca.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Przyszłe mamy mogą sprawdzić swoją płodność dzięki ocenie rezerwy jajnikowej AMH.

Badanie AMH to podstawowe i bardzo dokładne badanie, które daje precyzyjną informację o stanie płodności kobiety na każdym etapie jej życia. Nowoczesny test krwi pozwala na pomiar hormonu anti-Müllerowskiego określającego tzw. rezerwę jajnikową. Wyniki badania są dostępne jeszcze tego samego dnia.

Rezerwa jajnikowa określa ilość pęcherzyków w jajniku, które są zdolne do wzrostu i transformacji w dojrzałą komórkę jajową. Każda kobieta rodzi się z konkretną, ograniczoną rezerwą jajnikową, można to określić „potencjałem płodności”, który z upływem lat maleje i zmniejsza szansę na posiadanie potomstwa - tłumaczy dr Dawid Serafin, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Dodaje: - Dla każdej z pań ta granica będzie inna, zależna od organizmu czy trybu życia, natomiast nie ma możliwości jej wydłużenia. Wiek kobiety jest jednym z decydujących czynników wpływających na jej płodność.

Ocena hormonu AMH jest kluczowa zwłaszcza dla młodych kobiet, które już dziś mają problem z zajściem w ciążę. Badanie może zasygnalizować m.in. problem przedwczesnego wygasania czynności jajników. Dzięki temu pacjentka ma szansę odpowiednio wcześniej świadomie zaplanować macierzyństwo, a w razie problemów z zajściem w ciążę dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Zapisy dla kobiet trwają od 23 maja do 6 czerwca.