• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Katowice: petycja do prezydenta miasta ws. całodobowego gabinetu ginekologicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2019 21:29

Petycję ws. utworzenia w Katowicach całodobowego gabinetu ginekologicznego, w którym będą gwarantowane wszystkie świadczenia, złożyły we wtorek (2 kwietnia) w Urzędzie Miasta Katowice przedstawicielki Stowarzyszenia Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom.

Katowice: petycja do prezydenta miasta ws. całodobowego gabinetu ginekologicznego
Fot. archiwum

- W Katowicach brakuje takiego gabinetu. Zgłaszają się do nas kobiety z różnych miast na terenie Śląska, kobiety, które potrzebują np. antykoncepcji awaryjnej. Ostatnio kobieta przeszła przez cztery szpitale w Katowicach, nikt nie był w stanie jej wskazać, gdzie może otrzymać taką antykoncepcję. Ofiara przemocy domowej czekała na SOR 6 godzin, podczas gdy powinna ją dostać natychmiastowo, bo kobieta musi być bezpieczna - powiedziała prezes stowarzyszenia Alicja Dobija.

Stowarzyszenie opowiada się za tym, by to władze miasta sfinansowały funkcjonowanie gabinetu świadczącego bezpłatne usługi. Rzecznik Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka powiedziała PAP, że stowarzyszenie otrzyma odpowiedź na swoją petycję w określonym przepisami terminie.

Prezes Alicja Dobija oceniła, że z problemem dostępu do ginekologa zmagają się kobiety w całej Polsce. Mieszkanki Katowic zgłaszają stowarzyszeniu, że muszą zbyt długo czekać na wizytę i nie mają możliwości wizyty u ginekologa w sytuacjach nagłych, np.: doświadczenia przemocy seksualnej, konieczności wypisania antykoncepcji awaryjnej, porady w czasie ciąży, komplikacjach po zabiegach ginekologicznych czy w razie nagłych, gwałtownych dolegliwości bólowych.

Dodała, że stowarzyszenie wcześniej złożyło podobne petycje w urzędach innych miast regionu: Sosnowcu, Będzinie, Dąbrowie Górniczej i w Rudzie Śląskiej. Planuje dalsze takie działania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum