• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Katowice: na świat przyszła dziewczynka urodzona dzięki metodzie Anevivo

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 19 września 2017 15:50

58 cm i 3300 g miała pierwsza Polka urodzona w lipcu tego roku dzięki metodzie Anevivo. Metoda została opracowana przez szwajcarską firmę biotechnologiczną Anecova, która wykorzystała rozwiązania stosowane w branży elektronicznej i zegarmistrzowskiej.

Katowice: na świat przyszła dziewczynka urodzona dzięki metodzie Anevivo
Katowice: na świat przyszła dziewczynka urodzona dzięki metodzie Anevivo. Fot. Gyncentrum

Jak wyjaśniają twórcy metody, różni się ona od tradycyjnego in vitro przede wszystkim tym, że w pierwszej fazie rozwoju zarodka przebywa on w naturalnym dla niego środowisku - organizmie matki.

- Anevivo to metoda zapłodnienia, w której najważniejsze etapy rozwoju zarodka, w tym zapłodnienie, mają miejsce w ciele kobiety - in vivo , czyli wewnątrz żywego organizmu. Dzięki temu jest bardziej naturalna, zarówno dla zarodka, jak i dla organizmu matki - wyjaśnia dr Dariusz Mercik z kliniki Gyncentrum.

Katowicka klinika Gyncentrum jest pierwszym ośrodkiem w Polsce i jedną z niewielu w Europie stosującym Anevivo w leczeniu niepłodności. Wśród par, które dotychczas poddały się leczeniu w Klinice Gyncentrum z zastosowaniem tej metody, udało się osiągnąć 50% skuteczność. Oznacza to, że aż połowa przeprowadzonych zabiegów zakończyła się ciążą. Do tej pory w Europie urodziło się już ponad 50 dzieci poczętych przy wsparciu metody Anevivio.

W ostatnich tygodniach na świat przyszło sześcioro dzieci, których matki zdecydowały się na skorzystanie z Anewivo właśnie w Katowicach, gdzie stosowana jest od 2016 roku. Wymaga użycia specjalnego urządzenia, zaprojektowanego dla tej metody. To cylindryczna, silikonowa kapsułka o długości 1 cm długości i szerokości 1 mm, w której umieszcza się komórki jajowe oraz plemniki. Kapsułka ta wkładana jest do macicy pacjentki, gdzie w naturalny sposób dochodzi do zapłodnienia. Po 24 godzinach kapsułka jest wyjmowana. Następnie embriony w ciągu 2-4 dni są transferowane z powrotem do jamy macicy.

- Nie bez znaczenia jest także aspekt psychologiczny oraz redukcja stresu u pacjentki. - Dla wielu par bardzo istotnym jest, aby do zapłodnienia dochodziło w ciele matki, a nie w laboratorium. Daje im to poczucie, że od pierwszych chwil poczęcia zacieśniają więź z rozwijającym się zarodkiem. Właśnie pary, dla których ta relacja ma duże znaczenie, decydują się na leczenie metodą Anevivo - podkreśla dr Dariusz Mercik.

Dziewczynka o imieniu Blanka przyszła na świat siłami natury. - Blanka zaraz po urodzeniu miała 10 pkt. w skali Apgar i rozwija się wspaniale - mówi pani Natalia, mama dziewczynki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum