• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Katowice: bezpłatne badania płodności kobiet

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2014 14:38

88 proc. Polek nigdy nie badało swojej płodności - podaje Fundacja Gyncentrum. Tymczasem co czwarta kobieta odkłada dziś macierzyństwo i planuje ciążę po 30-tce. Dla wielu z nich okazuje się ona jednak niemożliwa.

Katowice: bezpłatne badania płodności kobiet

Mieszkanki Śląska mające problemy z zajściem w pierwszą lub kolejną ciążę mogą się zgłaszać do końca listopada na bezpłatne badania hormonalne. Odbywają się one w ramach II-odsłony akcji profilaktycznej „Zdrowa mama”, którą organizuje katowicka Fundacja Gyncentrum oraz Śląskie Laboratoria Analityczne.

Na badania mogą zgłaszać się  kobiety w wieku od 25 do 40 lat, które od pewnego czasu bezskutecznie próbują zajść w pierwszą lub kolejną ciążę, a także kobiety chcące profilaktycznie zbadać swoją płodność. W ramach kampanii u kobiet wykonywane są aż 4 bezpłatne badania poziomu hormonów - AMH, FSH, LH i estradiolu.
 
- To proste badanie polegające na analizie krwi, dzięki któremu jesteśmy w stanie zdiagnozować u kobiety przyczynę problemów z zajściem w ciążę oraz poznać lepiej swoje możliwości - mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum.

Dodaje: - Jest to badanie, które każda kobieta powinna wykonać profilaktycznie przynajmniej raz w życiu. Pozwala ono bowiem na wczesne wykrycie problemów z płodnością, a co za tym idzie podjęcie  w porę odpowiedniego leczenia. Badaniu mogą poddawać się już 20-latki, bezwzględnie natomiast 30-latki odkładające macierzyństwo.

Dzięki uzyskanym podczas diagnostyki wynikom, kobiety mają szanse dowiedzieć się jaki jest ich poziom płodności, jaką dysponują rezerwą jajnikową oraz czy nie cierpią przypadkiem na przedwczesne wygasanie jajników lub wczesną menopauzę. 

Z badań powinny skorzystać w pierwszej kolejności kobiety, które mają nieregularne cykle miesiączkowe, palą papierosy, żyją w silnym stresie, mają nieunormowany tryb dnia, źle odżywiają się - namawiają specjaliści.
 
Oprócz bezpłatnych badań, każda z kobiet ma także okazję skonsultować nieodpłatnie wyniki z ginekologiem.

To pierwszy tego typu projekt na Śląsku promujący profilaktykę płodności i jeden z nielicznych w Polsce. Tymczasem z płodnością Polek jest coraz gorzej.W kraju  z roku na rok rośnie liczba niepłodnych kobiet.

Problem zajściem w ciążę ma już 20 proc. par. W 45 proc. przypadków winny jest tzw. czynnik żeński. Kiepsko wypada także profilaktyka. Aż 88 proc. nigdy nie diagnozowało swoje płodności. Badania poziomu hormonów ma za sobą 6 proc. Polek, z czego ponad 70 proc. przyznało, że do diagnostyki skłoniły je dopiero problemy z zajściem w ciążę. Profilaktyka to wciąż rzadkość - wynika z sondy Fundacji Gyncentrum.

Na badania i wizytę z wynikami u ginekologa można umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel. 32 359 09 32 lub 32 359 09 33. Specjaliści zalecają aby przyjść na nie najlepiej w 3 dniu cyklu menstruacyjnego - wtedy należy wykonać badania poziomu hormonów LH, FSH i estradiolu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum