• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Katowice: bezpłatne badania kobiecej płodności

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2017 21:09

W ramach kampanii „Płodna Polka” w Dzień Kobiet - 8 marca br. - rusza akcja bezpłatnych badań w Klinice Leczenia Niepłodności Bocian w Katowicach, które pozwolą kobietom sprawdzić stan swojej płodności i ocenić szanse na zajście w ciążę.

Katowice: bezpłatne badania kobiecej płodności
Szczyt zdolności rozrodczych kobiety przypada mniej więcej w okolicy 25 roku życia; płodność po 35 roku życia gwałtownie już spada. Fot. archiwum

Szacuje się, że co piąta para w Polsce zmaga się z niepłodnością, a w około 45 proc. odpowiada za nią czynnik żeński.

- Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy, że mogą mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę, bowiem nie wykonują badań kontrolnych w kierunku oceny swojej płodności. Wiele też Polek coraz później decyduje się na dziecko, a czas nie sprzyja kobiecej płodności -  mówi dr Olaf Lindert, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian.

Dodaje: - Z wiekiem zmniejsza się bowiem liczba i jakość komórek jajowych. Szczyt zdolności rozrodczych kobiety przypada mniej więcej w okolicy 25 roku życia, natomiast w kolejnych latach płodność obniża się, a po 35 roku życia gwałtownie już spada.

Szacuje się, że kobieca niepłodność nawet w ok. 30 proc. powiązana jest z zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego w ramach badań płodności kontroluje się 5 kluczowych hormonów - prolaktyny, LH, FSH, estradiolu i TSH. Badania wykonywane są poprzez analizę krwi.

W przypadku prolaktyny, istotne jest sprawdzenie czy organizm kobiety nie produkuje jej w nadmiarze, bowiem hiperprolaktynemia może prowadzić do zatrzymania owulacji. W celu skontrolowania funkcjonowania układu rozrodczego ważne jest oznaczenie LH, hormonu luteinizującego stymulującego organizm do owulacji oraz FSH, hormonu folikulotropowego.

Zbyt duże stężenie FSH sygnalizuje o przedwczesnym wygasaniu czynności jajnika. Kontrola tego hormonu pozwala ustalić, czy kobieta nie ma zaburzeń płodności związanych na przykład ze zbyt wczesnym pojawieniem się menopauzy. Zbadanie estradiolu, naturalnego estrogenu, umożliwia natomiast wykrycie niewydolności jajników. Z kolei hormon TSH (tyreotropowy) pozwala ocenić działanie tarczycy. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy może powodować nieregularne cykle miesiączkowe i zaburzenia płodności.

Kobiety korzystające z pakietu badań będą miały również wykonane badanie ultrasonograficzne z AFC, które określa liczbę pęcherzyków antralnych, czyli gotowych do dalszego rozwoju.

Takie badanie dostarcza informacji odnośnie rezerwy jajnikowej kobiety. Lekarz wykonujący USG oceni również strukturę jajników, jajowodów i macicy oraz grubość endometrium (błony śluzowej macicy). Badanie pozwoli również wykryć ewentualne wady anatomiczne i nieprawidłowe zmiany w obrębie kobiecych narządów rodnych. 

Akcja bezpłatnych badań kobiecej płodności w ramach kampanii „Płodna Polka” startuje w Dzień Kobiet - 8 marca br. i będzie realizowana do końca miesiąca w Klinice Leczenia Niepłodności Bocian w Katowicach przy ul. Dąbrówki 13 - podała klinika w informacji dla mediów.

Żeby skorzystać z pakietu badań należy zarejestrować się wcześniej telefonicznie pod nr 32 70 10 460. Badania należy wykonywać między 2 a 5 dniem cyklu owulacyjnego kobiety, co jest związane z prawidłowym oznaczeniem hormonów i przeprowadzeniem badania AFC.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum