• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Ile utrzymują się przeciwciała koronawirusa przekazane noworodkom przez matkę?

Autor: JJ • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia15 kwietnia 2021 12:48

Hiszpańscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania długości utrzymywania się w organizmie noworodka przeciwciał koronawirusa, przekonują, że ten okres ten przekracza 6 miesięcy tylko sporadycznie.

Ile utrzymują się przeciwciała koronawirusa przekazane noworodkom przez matkę?
Przeciwciała na Sarc-CoV-2 w organizmie noworodka przekazane przez matkę nie utrzymują się długo. Fot. Fotolia
  • W badaniu wzięło udział 41 ciężarnych kobiet i tyle samo dzieci - sprawdzano jak długo przeciwciała przekazane przez matkę utrzymują się w organizmie noworodków
  • Tylko około 40 proc. dzieci matek zainfekowanych koronawirusem miało przeciwciała koronawirusa po dwóch miesiącach

Studium badawcze objęło 141 kobiet ciężarnych oraz taką samą liczbę ich dzieci - podaje Dziennik Gazeta Prawna. W ramach badania sprawdzano, jak długo przeciwciała przekazane przez zakażoną matkę za pośrednictwem łożyska i pępowiny utrzymują się w organizmie noworodków.

Naukowcy podzielili uczestniczki studium na trzy grupy. Znalazły się w nich kobiety z przebytą już chorobą, a także ciężarne, u których test PCR dał wynik pozytywny, choć test antygenowy był negatywny. Trzecią grupę, licząca około 33 proc. badanych, stanowiły kobiety przechodzące COVID-19 w ostatniej fazie ciąży.

Odporność spada

Badanie wykazało, że tylko dzieci matek, które miały oba testy pozytywne, po 6 miesiącach od urodzenia miały jeszcze przeciwciała koronawirusa. Było to jednak zaledwie 14 proc. Po dwóch miesiącach od urodzenia tylko około 40 proc. dzieci matek zainfekowanych koronawirusem miała przeciwciała koronawirusa. W kolejnych tygodniach grono uodpornionych na COVID-19 dzieci drastycznie maleje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum