• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

IMiD: ciężarne kobiety z internetu dowiedzą się jak i co jeść

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2013 14:12

O tym jak się prawidłowo odżywiać przyszłe matki będą mogły się dowiedzieć z "Poradnika żywienia kobiet w ciąży", który bezpłatnie dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Matki i Dziecka - poinformowano we wtorek, 1 października, na konferencji prasowej w Warszawie.

IMiD: ciężarne kobiety z internetu dowiedzą się jak i co jeść
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dietetyk kliniki położnictwa i ginekologii IMiDz w Warszawie Dorota Świątkowska zapewniła, że w poradniku wykorzystano najnowszą wiedzę o żywieniu kobiet w ciąży.

- Niestety, wiele Polek oczekujących dziecka nie odżywia się prawidłowo. Tymczasem sposób w jaki przyszłe matki się odżywiają może zaprogramować metabolizm dziecka. Po dorośnięciu mogą one wykazywać większą skłonność do otyłości i niektórych chorób, takich jak cukrzyca czy schorzenia sercowo-naczyniowe - powiedział dyrektor IMiDz dr Tomasz Maciejewski.

Według Doroty Świątkowskiej, ponad połowa kobiet zbyt mało wie o prawidłowym żywieniu w czasie ciąży. Najczęstszym błędem jest jedzenie za dwoje, co jest niepotrzebne, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Wiele kobiet spożywa jedynie dwa, trzy posiłki dziennie, które są zbyt obfite.

Równie niekorzystne jest niedojadanie, stosowane przez niektóre kobiety po to, żeby w okresie ciąży nie utyć. Naraża to dziecko na niedobory ważnych składników pokarmowych. Świątkowska podkreśliła jednak, że można bezpiecznie stosować restrykcyjne diety, ale wyłącznie pod kontrolą lekarza lub dietetyka. Powinny o tym pamiętać na przykład osoby przestrzegające diety wegetariańskiej.

Poradnik Instytutu Matki i Dziecka dopuszcza spożywanie w czasie ciąży ryb, nie częściej jednak niż dwa razy w tygodniu (około 200 gramów). Powinny to być ryby z dużych akwenów morskich, najlepiej oceaniczne, gdyż zwykle w najmniejszym stopniu są zanieczyszczone metalami ciężkimi. Lepiej też, żeby to były mniejsze ryby, a nie duże, takie jak tuńczyki, które wchłaniają więcej szkodliwych substancji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum