HIV: wciąż się nie badamy, dlatego mamy chore dzieci

Autor: KL, DGP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2016 10:49

Mamy bardzo dobry dostęp do leczenia HIV/AIDS. Jednak w naszym kraju nadal rodzą się zakażone dzieci. Problemem są kłopoty z profilaktyką w tym zakresie.

HIV: wciąż się nie badamy, dlatego mamy chore dzieci
50-70 proc. zakażonych nie ma pojęcia, że są nosicielami wirusa HIV. Fot. archiwum

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna 65 proc. kobiet w ciąży nie robi badań na obecność wirusa. W 2015 r. matki zakaziły w kraju pięcioro niemowląt, patogen wykryto też u siedmiorga starszych dzieci.

Rośnie też liczba nowo wykrytych zakażeń HIV.  Z danych głównego GIS wynika, że w zeszłym roku było ich 1386, podczas gdy rok wcześniej ta liczba wynosiła 1107. Główny problem polega na tym, że Polacy prawie w ogóle nie badają się na obecność wirusa.

W efekcie 50-70 proc. zakażonych nie ma pojęcia, że są nosicielami. W innych krajach rozwiniętych takich osób jest maksymalnie 30 proc.

Doświadczenia specjalistów wskazują, że młodzi ludzie nie używają prezerwatyw, nie wykonują testów, a gdy dowiadują się o zakażeniu, są bardzo zaskoczeni. Główną drogą zakażenia są obecnie kontakty seksualne. Młodzi ludzie nie mają zaś podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnoszą możliwości zakażenia do siebie.

O tym, że z profilaktyka jest u nas słaba dowodzą też przypadki noworodków zakażonych , których można by praktycznie całkowicie uniknąć, gdyby w czasie ciąży matki wykonały test w kierunku HIV i rozpoczęły proces leczenia.

Okazuje się, za obecną sytuację odpowiada też część lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy zlecają test na HIV często tylko pacjentom z grup ryzyka.

Tymczasem wymóg przeprowadzenia testu na HIV u wszystkich ciężarnych jest umocowany rozporządzeniem ministra zdrowia. Niestety nie wszyscy lekarze takie badania zlecają. Przebieg choroby u dziecka jest zaś zdecydowanie cięższy niż u osoby dorosłej, obarczony jest też większa śmiertelnością.

Jak mówiła nam wcześniej dr Agnieszka Ołdakowska, z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie w przypadku wykrycia wirusa u kobiety w ciąży ryzyko zakażenia dziecka udaje się zmniejszyć do ok. 1 proc. Dziecko nieleczonej matki ma tylko 50 proc. szans na uniknięcie zakażenia.

Czytaj też (tekst archiwalny): HIV/AIDS - choroba młodych Polaków

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum