×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

HCC: zmniejszenie liczby cięć cesarskich wśród wyzwań w ginekologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia19 lutego 2016 19:50Aktualizacja: 19 lutego 2016 20:02

Śmiertelność okołoporodowa noworodków w Polsce jest niższa niż wynosi średnia europejska; to dobry wynik - podkreślali w piątek (19 lutego) eksperci podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Wśród wyzwań wskazywali zmniejszenie liczby cięć cesarskich i zapewnienie większej dostępności znieczulenia.

HCC: zmniejszenie liczby cięć cesarskich wśród wyzwań w ginekologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na panelu dyskusyjnym poświęconym perinatologii, ginekologii i położnictwu odbywającym się podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego 2016 r.) konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki poinformował, że śmiertelność okołoporodowa w 2014 r. była w Polsce po raz pierwszy poniżej średniej europejskiej i wyniosła 5,7 promila. Gorsze wyniki mieli w tym czasie Niemcy - 7 promili, Hiszpanie - 8, zaś lepsze - Szwedzi - 4,2 oraz Czesi - 2,8 proc.

- Czy satysfakcjonują nas nasze osiągnięcia? Na pewno nie, chcemy mieć lepsze wyniki. To jest możliwe tylko wtedy, kiedy system będzie stale modyfikowany na aktualne potrzeby. Ilość urodzeń martwych świadczy o niedoskonałej opiece ambulatoryjnej, a pamiętajmy, że starzeje się pacjentka, która rodzi. Rodzące kobiety po 40. roku życia stanowią ponad 2 proc. i ta grupa będzie rosła - powiedział prof. Radowicki.

Wśród sposobów poprawy jakości opieki nad ciężarną wskazał wprowadzenie nowego modelu karty przebiegu ciąży. - Pokaże nam, w jaki sposób prowadzić ciążę, zunifikuje postępowanie, będzie też służyła edukacji ciężarnej - mówił.

Wśród wyzwań w opiece perinatalnej wskazywano też ograniczenie liczby cięć cesarskich - ich odsetek w ogólnej liczbie porodów w Polsce to ponad 37 proc. - To problem, z którym się świat nie uporał, my się staramy to zrobić. Mam nadzieję, że komisja powołana przez Ministerstwo Zdrowia wypracuje polską drogę do zahamowania cięć cesarskich, bo w ciągu 15 lat liczba cięć cesarskich wzrosła nam ponad 2 razy. Jest to w jakiś sposób pokłosie tego, co się dzieje na świecie - mówił prof. Radowicki.

Prowadzący panel ginekolog-położnik prof. Krzysztof Sodowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przytaczał amerykańskie obliczenia, z których wynika, że wzrost cięć cesarskich w tym kraju o 5 proc. - z 29 do 34 proc. - powoduje wystąpienie ok. 14 do 32 zgonów matek z powodu cięcia, 5 do 24 tys. powikłań chirurgicznych, 33 tys. przyjęć na oddziały opieki neonatologicznej, 22,2 tys. ponownych hospitalizacji kobiet, co ogólnie wpływa na podwyższenie wydatków na opiekę zdrowotną o 1 mld dolarów.

Wśród wciąż szwankujących elementów opieki nad rodzącą wymieniano znieczulenie, choć od lipca ubiegłego roku NFZ wprowadził refundację porodów znieczulanych zewnątrzoponowo i podpajęczynówkowo. W efekcie ich liczba wzrosła niemal trzykrotnie.

- Bardzo długo czekały polskie kobiety, lekarze i szpitale na pewne regulacje prawne - wcześniej bywało różnie z analgezją porodu, odbywało się to w sposób niezorganizowany, nie zawsze legalny i niepowszechny. Stare powiedzenie: w bólach rodzić będziesz, niekoniecznie musi się przekładać na dzisiejsze czasy, pacjentowi należy się ulga w cierpieniu" - podkreśliła kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Hanna Misiołek.

Główną barierą w dostępnie do znieczulenia podczas porodu jest - jej zdaniem - brak specjalistycznej kadry. Jak podano podczas panelu, zaledwie 10 proc. spośród ponad 40 oddziałów położniczych w woj. śląskim może zapewnić zewnątrzoponowe znieczulenie podczas porodu; tylko 3 dysponują znieczuleniem całodobowo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum