HCC 2018: potrafimy leczyć dziecko już w łonie matki

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2018 11:47

Wykonujemy już dużo zabiegów wewnątrzmacicznych, które często ratują płód. I tym celom służy diagnostyka prenatalna - podkreśla prof. Krzysztof Sodowski, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Krzysztof Sodowski. Fot. PTWP/Michał Oleksy

To właśnie dzięki diagnostyce prenatalnej możliwe jest leczenie dziecka już w łonie matki. - Już płód jest pacjentem i właśnie tym celu potrzebna jest nam diagnostyka prenatalna - wyjaśnia profesor.

Nowoczesna ginekologia pozwala też na coraz szersze prowadzenie małoinwazyjnych operacji laparoskopowych.

- Warto inwestować w te rozwiązania w operatywie ginekologicznej, bo wykonując duże operacje przez małe otwory, małymi narzędziami, oszczędzamy zdrowie pacjentek - zaznacza prof. Krzysztof Sodowski, który bierze udział w pracach Rady Naukowej III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2018).

Profesor zwrócił też uwagę, iż rośnie liczba zachorowań na choroby onkologiczne, ale wiemy też, że wczesne badanie diagnostyczne daje lekarzom szansę wyleczenia raka. - Choroby nowotworowej nie można się bać, trzeba ją po prostu wcześnie rozpoznać - powiedział.

Wspomniane zagadnienia oraz - szerzej - możliwości zapewnienia bezpiecznego porodu dla matki i dziecka będą tematem wybranych sesji podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie w dn. 8-10 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Program III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych i rejestracja: www.hccongress.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum