×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Ginekolog: nawet o 70-80 proc. może zmniejszyć się zachorowalność na raka szyjki macicy

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAPOpublikowano: 31 maja 2023 06:39Zaktualizowano: 31 maja 2023 08:04

Dr n. med. Karolina Frąszczak specjalistka ginekologii, odniosła się do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. - Zdecydowanie taki program był potrzebny. Jako ginekolodzy bardzo cieszymy się z tej decyzji. Duży plus, że w końcu mogliśmy się doczekać tego dnia - powiedziała.

Ginekolog: nawet o 70-80 proc. może zmniejszyć się zachorowalność na raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy wywoływany jest przez wirus HPV. Fot. Shutterstock
  • - Przypuszczamy, że nawet o 70-80 proc. może zmniejszyć się w ciągu 10-15 lat zachorowalność na raka szyjki macicy. Mamy nadzieję, że będzie wtedy już chorobą rzadką – powiedziała dr n. med. Karolina Frąszczak
  • Specjalistka przypomniała, że skuteczność programów profilaktycznych szczepień została potwierdzona w badaniach klinicznych i naukowych
  • Dodała przy tym, że w przypadku pacjentek szczepienia przeciwko HPV są zalecane niezależnie od wieku

Szczepienia przeciwko HPV zmniejszy ryzyko wielu chorób

W rozmowie z PAP dr n. med. Karolina Frąszczak z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1 w Lublinie odniosła się do wprowadzenia przez ministerstwo zdrowia programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców. - Zdecydowanie taki program był potrzebny. Jako ginekolodzy bardzo cieszymy się z tej decyzji. Duży plus, że w końcu mogliśmy się doczekać tego dnia. Mamy nadzieję, że za około 15-20 lat zachorowalność na choroby powodowane przez wirusa HPV znacznie się zmniejszy - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę na skuteczność podobnych programów profilaktycznych szczepień, która potwierdzona została już w badaniach naukowych i klinicznych. - Kraje skandynawskie oraz Australia prowadzą programy szczepień nastolatków przeciw wirusowi HPV już od dłuższego czasu. Efekty u nich już widać, statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy są znacznie korzystniejsze niż w Polsce - dodała dr n. med. Frąszczak.

Podkreśliła, że szczepionka przeciwko HPV była również dostępna do tej pory w Polsce, ale jako szczepienie zalecane, a teraz będzie zupełnie refundowane dla 12 i 13-latków. - I to jest sukces. Szczepienie jest dobrowolne, to znaczy, że ostateczna decyzja będzie należeć do rodziców. Niezwykle ważna jest w tym kontekście edukacja. Jeśli wiedza o zagrożeniach związanych z infekcją wirusem HPV będzie odpowiednio przekazana, to wyszczepialność powinna być na satysfakcjonującym poziomie - wskazała specjalistka ginekologii onkologicznej.

Zapytana o spodziewany spadek liczby zachorowań na raka szyjki macicy - który powoduje wirus HPV - wyjaśniła, że zależy to głównie od tego, ile procent uprawnionych się zaszczepi. - Sytuacja w Polsce w ciągu kolejnych 15-20 lat powinna się znacznie zmienić. Przypuszczamy, że nawet o 70-80 proc. może zmniejszyć się zachorowalność na tę chorobę. Mamy nadzieję, że rak szyjki macicy będzie wtedy już chorobą rzadką - zaznaczyła.

Rak szyjki macicy tematem publicznej dyskusji

Przekazała, że obecnie co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 3 tys. nowych pacjentek. Jest to trzeci nowotwór narządów płciowych - po trzonie macicy i jajniku. Dodała, że szczepionka przeciw HPV chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale także przed innymi nowotworami np. pochwy, sromu, głowy i szyi, odbytu i prącia.

Dr n. med. Karolina Frąszczak odniosła również wrażenie, że dzięki wprowadzonemu programowi bezpłatnych szczepień powrócił do debaty publicznej temat raka szyjki macicy. - Widzimy też, że dorosłe pacjentki, które przychodzą do nas zainfekowane mają trochę żal, że nie wiedziały wcześniej o tym, że można się zaszczepić; że nie były poinformowane przez mamę, ani w szkole, ani przez lekarzy o takiej możliwości. Dlatego tak ważna jest teraz edukacja, aby nie zaprzepaścić tej szansy na wyeliminowanie raka szyjki macicy w przyszłości - stwierdziła ginekolog.

Przypomniała, że szczepienie przeciwko HPV zalecane jest wszystkim pacjentkom, bez względu na wiek. - Szczególnie polecamy je pacjentkom, które są w trakcie leczenia chorób przednowotworowych szyjki macicy. Celem szczepienia jest uniknięcie reinfekcji po skutecznym chirurgicznym leczeniu zmian przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy. Obecnie szczepienie dla tej grupy osób refundowane jest w 50 proc. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości szczepienie to będzie bezpłatne właśnie dla tej grupy pacjentek - powiedziała PAP specjalistka ginekologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum