Gdańsk: szkolili z opieki nad ciężarnymi imigrantkami

Autor: Gdansk.pl/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2016 13:14

Położne z Pomorza i Warmii szkoliły się z zasad postępowania w opiece nad pacjentkami innych kultur. Szkolenia organizowano w Gdańskim Szpitalu COPERNICUS.

W polskich lecznicach rodzi coraz więcej cudzoziemek. Fot. Grahford/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Organizatorzy zwracali uwagę, że każda kultura ma swoje zwyczaje, nakazy, przesądy. W Peru zaraz po porodzie matka daje dziecku napić się wody, u nas to nie do pomyślenia. Rumunka zwykle przez miesiąc nie wyjdzie z noworodkiem z domu. Muzułmanka nie zgodzi się na badanie przez mężczyznę lekarza, nie mówiąc o odebraniu porodu.

Ponieważ w polskich lecznicach rodzi coraz więcej cudzoziemek poznanie tych zasad ma olbrzymie znaczenie.  Im więcej o takich aspektach wynikających z wielokulturowości będzie wiedział personel medyczny, tym mniej sytuacji stresowych w szpitalach dla obu stron.

Jak mówi Karolina Stubińska z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, podstawową i najważniejszą barierą komunikacyjną na linii personel - ciężarna cudzoziemka jest nieznajomość języka polskiego, ale i angielskiego.

Korzystne byłoby, gdyby imigrantki uczestniczyły w zajęciach szkół rodzenia, podczas których mogłyby poznać nasze realia. Problem w tym, że szkół, które prowadzą zajęcia w języku angielskim, praktycznie nie ma. Trudno też pozyskać informacje na temat oferty szpitala w zakresie porodu - strony internetowe większości szpitali w Polsce nie mają wersji angielskiej.

Więcej: www.gdansk.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum