×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Gdańsk: narodziny Józefa zamykają 106-letnią historię porodówki przy Klinicznej

Autor: KG/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 04 lutego 2019 16:30

Ostatni noworodek w szpitalu ul. Klinicznej przyszedł na świat kilka minut przed godz. 8 w poniedziałek (4 lutego) przez cesarskie cięcie. Klika godzin później odbyło się oficjalnie przywitanie narodzonego dziecka, a także symboliczne pożegnanie historycznego szpitala.

Gdańsk: narodziny Józefa zamykają 106-letnią historię porodówki przy Klinicznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, mały Józef o wadze ponad 3,4 kg, ostatni noworodek urodzony na ul. Klinicznej, otrzymał 10 punktów w skali Agpar i zamknął pewną epokę w historii Gdańska. Najstarsza gdańska porodówka funkcjonuje od 106 lat, nie przerywając swojej działalności nawet w czasie wojny. Przyszło w niej na świat ponad ćwierć miliona dzieci.

W symbolicznym pożegnaniu szpitala i powitaniu ostatniego noworodka w historycznym szpitalu wzięli udział: Aleksandra Dulkiewicz - p.o. prezydenta miasta Gdańska, prof. Marcin Gruchała - rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Jakub Kraszewski - dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, prof. Krzysztof Preis - ordynator Kliniki Położnictwa UCK, dr Iwona Domżalska-Popadiuk - ordynator Kliniki Neonatologii UCK, Anastasia Kalogridou-Błajet - przełożona pielęgniarek i położnych UCK, a także dumny ojciec Krzysztof Grabowski, który wzruszony dziękował wszystkim lekarzom i położnym.

- Mam nadzieję, że następne dziecko również urodzi się pod waszą opieką, już w nowym szpitalu - dodał.

Uczestnicy spotkania z sentymentem wypowiadali się na temat szpitala przy ul. Klinicznej.

- To historyczny moment. Wielu mieszkańców tutaj wydawało swój pierwszy krzyk. Przez sto lat w tym miejscu przychodziło na świat wiele gdańszczanek i gdańszczan. W tym szpitalu urodził się noblista Günter Grass, tutaj urodził się prezydent Paweł Adamowicz czy słynne pięcioraczki z lat 70. Do tego grona dołączył dzisiaj mały Józef, któremu życzę, by dołożył swoją cegiełkę do naszego miasta - mówiła p.o. prezydenta Aleksandra Dulkiewicz.

Przenosiny do nowej lokalizacji komentował prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, podkreślając nie tylko kliniczną funkcję szpitala, lecz także tę naukową.

- To ważne miejsce dla Gdańska,  które wykształciło całe pokolenia lekarzy, położnych i pielęgniarek. Oczywiście cieszymy się, że już za chwilę cały proces  kształcenia, badań naukowych będzie mógł się odbywać w dużo lepszych warunkach, w pięknych budynkach z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu - mówił rektor Gruchała.

Najnowszy standard odczują także rodzące. W nowym szpitalu pacjentki będą miały do dyspozycji przestronne 1-2-osobowe sale z  łazienkami. W Centrum Medycyny Nieinwazyjnej znajdzie się 9-łóżkowy Oddział Izolacyjny, Oddział Położniczo-Noworodkowy liczący 18 łóżek oraz Oddział Położnictwa Aseptycznego i Oddział Patologii Ciąży - każdy dysponujący bazą 20 łóżek. Ponadto w nowej siedzibie zlokalizowanych będzie 6 sal porodowych, 3 sale do cesarskiego cięcia i sale wzmożonego nadzoru.

Szpital przy ul. Klinicznej 1a został kupiony przez firmę prywatną, która planuje otworzyć tu centrum opiekuńczo-rehabilitacyjne dla seniorów. Jeden z budynków, który powstanie na terenie tego kompleksu, otrzyma imię ostatniego urodzonego na Klinicznej noworodka.

Nowa porodówka ruszy pełną parą w czwartek, 7 lutego 2019 r. w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, przy ul. Smoluchowskiego 17.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum